Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Relacja z lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 01.03.2022
Czcionka:

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było szczególne ze względu na książkę, o której rozmawialiśmy. „Święto ognia” Jakuba Małeckiego spodobało się wszystkim Klubowiczom, podobnie jak omawiany wcześniej „Saturnin” tego autora.

To opowieść o rodzinie naznaczonej tragedią, pisana z perspektywy młodej, niepełnosprawnej kobiety, jej kochającej balet i zatracającej się w tańcu siostry oraz ojca, który próbuje dać im oparcie, a jednocześnie sam zmaga się z życiową traumą. Ich losy są dramatyczne, a jednak nie ma tu epatowania nieszczęściem.  Jest subtelna opowieść o  tym, co nas w życiu kształtuje i popycha do działania. O różnych drogach, jakimi  podążamy w poszukiwaniu nadziei i sensu. Po prostu piękna historia. Może zbyt piękna. To był zresztą jedyny zarzut podnoszony przez Klubowiczów - że może w „Święcie ognia” kanty zostały zbyt wygładzone, a motywacje bohaterów uproszczone. Ale poza tym małym znakiem zapytania był pełen zachwyt i podziw dla Jakuba Małeckiego, który okazuje się być jednym z naszych ulubionych pisarzy.

Jednocześnie można zauważyć, że Klubowicze najchętniej sięgają po książki autorów, którzy starają się pokazać całe bogactwo przeżywania świata w różnych życiowych okolicznościach. Taka była też omawiana w styczniu powieść „Przejście” Pajtima Statovcia, fińskiego pisarza pochodzącego z Kosowa. Tutaj historia splata się z osobistą opowieścią o dorastaniu, emigracji, o poszukiwaniu tożsamości i własnego miejsca na ziemi.

Rozmawiamy jednak nie tylko o powieściach, czego przykładem może być „Jadąc” Eustachego Rylskiego, zbiór esejów poświęconych podróży i muzyce. Nasze grudniowe spotkanie poświęcone tej książce stało się też pretekstem do rozmowy o muzycznych wątkach w literaturze i w ogóle o muzyce w naszym życiu.

          Klubowiczów oraz osoby, które chciałyby do nas dołączyć zapraszamy na kolejne spotkanie. 9 marca 2022 roku o godz. 17:30 będziemy rozmawiać o debiutanckiej powieści belgijskiej pisarki Adeline Dieudonné „Prawdziwe życie”. Książka, poruszająca bolesne i kontrowersyjne tematy, otrzymała już 14 nagród literackich. Zachęcamy do lektury i do dyskusji.

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Kody Empik Go

Plan działań czerwiec 2022

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Nagroda Literacka m .st. Warszawy

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.