Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Projekty europejskie

Czcionka:

Podziel się sobą - wolontariat dorosłych w bibliotece.

Pierwsze kroki Biblioteki w projektach europejskich.

   Wraz z końcem listopada 2019 roku, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe, rozpoczęła realizację projektu pod tytułem Podziel się sobą - wolontariat dorosłych w bibliotece, który otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. To pierwszy raz, kiedy nasza instytucja realizuje program o wymiarze ponadnarodowym oraz przy wsparciu Funduszy Europejskich.

   Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji pracowników Biblioteki w obszarze wolontariatu dorosłych. Chociaż wolontariat istnieje w naszej instytucji już od wielu lat, dopiero niedawno pojawiła się potrzeba, aby udoskonalić i unowocześnić model jego funkcjonowania. Impulsem do tych działań, są coraz liczniejsze szkolenia tematyczne organizowane, m. in. przez Centrum Wolontariatu czy Narodowe Centrum Kultury oraz obserwacja działań i doświadczeń innych placówek bibliotecznych w Polsce i za granicą.

   Okazuje się bowiem, iż prężnie działający wolontariat, jest dziś nieodłącznym elementem działalności instytucji kultury i jej wizytówką. Wraz ze wzrostem wiedzy na jego temat, niedawne jeszcze obawy, iż wolontariusze odbierają zadania etatowym pracownikom, odchodzą powoli w niepamięć. Nie tylko pomagają oni w codziennych zadaniach pracowników biblioteki, ale mają realny wpływ na budowanie oferty kulturalnej i edukacyjnej placówki, stając się ważną częścią zespołu. Mogą liczyć na wsparcie ze strony instytucji w realizacji własnych pasji i pomysłów, są najlepszymi ambasadorami biblioteki poza jej murami i przyczyniają się do budowania jej pozytywnego obrazu i wzrostu rozpoznawalności.

   Idące zmiany miejsca wolontariatu i wolontariuszy w działalności Biblioteki, niosą za sobą konieczność przeszkolenia zespołu pracowników, w kierunku poznania metod pozyskiwania wolontariuszy oraz pracy z nimi przy różnorodnych przedsięwzięciach. To, co u nas jest nadal nowością, jest już powszechną praktyką w zagranicznych instytucjach kultury, gdzie wolontariat ma dłuższe tradycje i wypracowaną pozycję w świadomości społecznej użytkowników kultury. Realizacja projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich jest zatem niepowtarzalną szansą dla Biblioteki, aby przy tworzeniu struktur wolontariatu, czerpać z doświadczenia kolegów z innych krajów.

   Realizacja projektu przewiduje wyjazd siedmiu pracowników do instytucji zagranicznych w celu obserwacji, tzw. job shadowingu. Tego rodzaju praktyka zawodowa polega na podpatrywaniu pracownika instytucji goszczącej, podczas jego codziennych czynności zawodowych, a więc obranie roli „cienia” obserwowanej osoby, aby w ten sposób, jak najwięcej się od niej nauczyć.

   Na bazie zdobytych doświadczeń, uczestnicy wyjazdów będą zobowiązani sporządzić materiały edukacyjne, dotyczące organizacji wolontariatu w bibliotekach zagranicznych, które zostaną udostępnione podczas dedykowanych szkoleń dla pracowników oraz za pośrednictwem podstrony internetowej projektu oraz platformy EPALE. Dzięki rozpowszechnieniu efektów uczenia się, Projekt Podziel się sobą - wolontariat dorosłych w bibliotece będzie miał szansę przyczynić się do rozwoju struktury wolontariatu, nie tylko w naszej instytucji, ale, miejmy nadzieję, posłuży bibliotekarzom w całym kraju, przede wszystkim tym, którzy stawiają pierwsze kroki w temacie wolontariatu.

  Aby realizacja projektu nie przełożyła się jedynie na zdobycie wiedzy teoretycznej, ale także praktycznej, zwieńczeniem działań projektowych będzie organizacja Nocy Bibliotek 2021, przy współudziale dorosłych wolontariuszy. Noc Bibliotek jest ważnym ogólnopolskim corocznym przedsięwzięciem, angażującym pracowników filii i oddziałów oraz wspierających ich, na co dzień, wolontariuszy. Na rok 2021 planujemy specjalną edycję tego święta, przy którego organizacji i realizacji rolę pierwszoplanową odegrają właśnie wolontariusze.


 

 

Kalendarium

Marzec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55, mieszczące się przy ul. Egipskiej 7, będą nieczynne od 10 marca do odwołania z powodu prac remontowych (wymiana okien).

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać, znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19) oraz przy ul. Meksykańskiej 3 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 94).

Za utrudnienia przepraszamy!


Szanowni Czytelnicy!

Infomujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 78 w dniach 02.03-13.03 będzie nieczynna z powodu skontrum.


Zmiany w godzinach otwarcia 
W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów w:
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10
wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10

Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny 

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.