Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

PRAGnienie czytaniA 2024

Utworzono dnia 11.03.2024
Czcionka:

Tydzień Bibliotek - 6-10 maja 2024 r. 


6 maja, godz. 17:00  

ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24  

 

„Zapomniana księga” Pauliny Hendel spotkanie autorskie dla młodzieży - wstęp wolny.

Prowadzi: Beata Jewiarz  

  

Paulina Hendel pochodzi z Miastka, małego miasteczka zagubionego wśród lasów i jezior. Obecnie mieszka w Gdańsku wraz z rodziną i psem Niją. Uwielbia czytać i pisać książki młodzieżowe, bo wierzy, że nasze metryki często pokazują więcej lat, niż mają nasze dusze. Fantastyka pozwala jej tworzyć i niszczyć całe światy, co czyni z wielkim zapałem. Autorka postapokaliptycznej serii „Zapomniana księga” oraz „Żniwiarza” – cyklu o słowiańskich demonach. Jej najnowsza powieść „Cmentarz osobliwości” zabiera czytelnika w zupełnie innym kierunku - do krainy chciwych bóstw i pokutujących dusz.  

  

Beata Jewiarz - aktorka, autorka, dziennikarka, związana z radiem od 2004 roku. Od 2010 roku na antenie Polskiego Radia RDC prowadzi autorski program „Niedzielny Poranek“. Rozmawia o książkach, teatrze, kinie, sztukach plastycznych oraz o edukacji twórczej, związanej ze światem dzieci. 

  

https://www.beatajewiarz.com/ 


 

8 maja, godz. 17:30  

ul. Meissnera 5

 

Ebrumagiczny świat tureckich obrazów (warsztaty z Modrą Sovą ) - dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapisy w Bibliotece przy ul. Meissnera 5  

  

Dajcie się porwać do magicznego świata tureckich obrazów wykonywanych tradycyjną sztuką Ebru. Podczas warsztatów zapoznacie się z tą niezwykłą techniką plastyczną i wykorzystacie nowe umiejętności, by stworzyć własny obraz. Umieszczone w antyramie dzieło weźmiecie go ze sobą jako pamiątkę z warsztatów.  

www.facebook.com/warsztatyedukacyjne 


8 maja, godz. 17:30  
al. Waszyngtona 2B  

Mitologiczne źródła fantastyki XX i XXI wiekuwykład Michała Friedricha. Dla dorosłych, wstęp wolny.

 

Dr Michał Friedrich kierownik Zakładu Edukacji Polonistycznej na Wydziale Polonistyki UW. Autor książki „Barok w poezji” Jerzego Harasymowicza, współautor tomu „Miłosz w szkole”. Prowadzi zajęcia z Mitologicznych źródeł fantastyki, Średniowiecza w kulturze popularnej, Kulturowej historii muzyki rozrywkowejUczył języka polskiego w trzech warszawskich liceach, kierował Działem Naukowo-Oświatowym Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.  

Wolny czas, który miewa rzadko, dzieli pomiędzy intensywną lekturę, punkowe i gotyckie koncerty, podróże po Skandynawii oraz polskie góry. 


9 maja, godz. 17:00  

ul. Meksykańska 3  

 

Wielka księga smoków i innych stworów słowiańskich warsztaty z Witoldem Vargasem. Dla dzieci w wieku 7-10 lat, zapisy w Bibliotece przy ul. Meksykańska 3  

  

Witold Vargas, współautor Bestiariusza słowiańskiego zaprasza na warsztaty, podczas których wspólnymi siłami stworzymy jedną wielką „księgę harmonijkę". Jej bohaterami będą smok i różne stwory z Bestiariusza. Każdy uczestnik będzie współautorem tej księgi.   

  

Witold Vargas urodził się w Boliwii. W Polsce mieszka od 1981 roku. Tu skończył szkołę i studia artystyczne. Jest nauczycielem plastyki, ilustratorem i współautorem tekstów i ilustracji książek z serii „Legendarz", w tym bestsellera „Bestiariusza Słowiańskiego". Z zawodu także muzyk i gawędziarz. Opowiada na żywo baśnie własne i tradycyjne dla publiczności w każdym wieku. Poza tym pisze felietony do kilku czasopism, podróżuje po świecie i buduje instrumenty muzyczne.  

  

www.facebook.com/witold.vargas  


10 maja, godz. 18:00  

ul. Meissnera 5  

 

„Świat bezgranicznej fantazji”spotkanie z Radkiem Rakiem. Dla dorosłych, wstęp wolny.

Prowadzi: Beata Jewiarz  

 

Radek Rak   

Weterynarz z zawodu, prowadzi swoją praktykę lekarską w Krakowie. Praca weterynarza nie przeszkadza mu w tym, by tworzyć literaturę. Pisze w wolnych chwilach. Zadebiutował w 2014 roku powieścią „Kocham cię, Lilith”. Kolejne tytuły to „Puste niebo”, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, „Agla. Alef” i „Agla. Aurora”. Zdobywca m. in. Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody im. Janusza Zajdla za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. 

www.facebook.com/radoslav.rak  

 

Beata Jewiarz - aktorka, autorka, dziennikarka, związana z radiem od 2004 roku. Od 2010 roku na antenie Polskiego Radia RDC prowadzi autorski program „Niedzielny Poranek“. Rozmawia o książkach, teatrze, kinie, sztukach plastycznych oraz o edukacji twórczej, związanej ze światem dzieci. 

  

https://www.beatajewiarz.com


11 maja 2024 r. 15:00-20:00 

Piknik w Parku „Nad Balatonem” 

 

15:00 ROZPOCZĘCIE

15:20 - 16:45 - "Jak zawekować potwora?” — spotkanie z Marcinem Szczygielskim / Dla dzieci w wieku 8-12 lat

Marcin Szczygielski

Miłość do książek i czytania rozbudziła w nim Mama. Dziś Marcin Szczygielski sam tworzy i jak powiedział „pisząc przeżywa przygody swoich bohaterów.” Pisze książki zarówno dla dorosłych czytelników, jak również dla dzieci i młodzieży. „Czarny młyn”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Serce Neftydy”, „Leo i czerwony automat” - to tylko kilka tytułów. „Kwiatokosy” i „Szkieletnicy” to lekka lektura z dreszczykiem dla młodszych czytelników (8-12 lat) i właśnie „Dom Rodomiłów” będzie tematem spotkania.

 

15:30 -19:00 - Hodowla Stworzeń Mitycznych i Baśniowych, czyli istot fantastycznych, słodkich monstrów, uroczych kreatur, surrealistycznych cudaków i sennych dziwaków! ? Dla dzieci w wieku 5-12 lat, młodzieży i dorosłych

Jak wyhodować stworka? (15:30 -17:00, dla dzieci w wieku 5-12 lat)

Stworkotworzenie i potworkotwórczość, czyli o powstawaniu osobistych postaci fantastycznych (18:00 -19:00, dla młodzieży i dorosłych)

Maja Lin Wolińska

Od pięciu lat tworzy artystyczny projekt rękodzielniczy „Hodowla Stworzeń Mitycznych i Baśniowych”, łącząc techniki rzeźbiarskie, szydełkowe i bajarskie. Oprócz tego zajmuje się upcyclingiem, przerabianiem ubrań i malowaniem na różnych powierzchniach. Swoje prace prezentuje na targach,

eventach i konwentach fantastycznych w całej Polsce. Od niedawna organizuje także cykliczne warsztaty stworkotwórcze na Stacji Praga.

www.facebook.com/hodowlastworzenmitycznychibasniowych 

 

16:00-18:00 - Bajanie niesamowitości — opowieści słowiańskie Witolda Vargasa / Dla dzieci w wieku 7-10

Opowieści o słowiańskich Bogach, stworach i demonach na podstawie “Bestiariusza słowiańskiego” w wykonaniu autora książki i bajarza Witolda Vargasa. Prosimy uzbroić się w odwagę, ciekawość i poczucie humoru!

www.facebook.com/witold.vargas  

 

17:00-18:30 - Wszyscy jesteśmy splątani srebrnymi nićmi. Wszystkie czyny mają konsekwencje” — spotkanie z Agnieszką Sorycz / Dla młodzieży i dorosłych

Prowadzi: Magda Rój

Agnieszka Sorycz

Swoje umiejętności pisarskie kształciła pod okiem Jakuba Winiarskiego w Pasji Pisania. Jej debiutancka powieść – „Północny Sabat”- ukazała się w październiku 2021 i spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelniczek zarówno książek obyczajowych, jak i fantastycznych.

Prowadzi książkowo-filmowego bloga @Urbanfantastyka, gdzie spotykają się fani dobrych historii. Bezchmurne wieczory najchętniej spędza w szczerym polu z teleskopem.

  

Magda Rój

Bibliotekarka od wielu lat związana z Saską Kępą. Prywatnie matka dwójki nastolatków. Miłośniczka pieszych wycieczek i dobrej kawy.

 

17:00 - Turniej fantasTYczny – zabawy międzypokoleniowe / zapisy od 16:30 - dla dzieci, młodzieży i dorosłych

 

Turniej magiczny – zmagania wiedzowo-sprawnościowe dla małych i dużych, rodzin, przyjaciół, znajomych. Łączymy radość ruchu, ciekawej rywalizacji, wspólnego spędzania czasu z wiedzą na temat znanych i lubianych książek fantasy. Zgłoszenia w dniu zawodów, czyli 11 maja!

15:00-19:00

Ennorath: wioska tolkienowska - m.in. warsztaty introligatorskie, projektowania fantastycznych bestii, pisma Sindarin, konkurs wiedzy o Tolkienie, ścianka fotograficzna “Drzwi Morii". 

Zioła wśród nas – warsztaty robienia ziołowych herbat // Zielona pokrzywa
Odkryjcie właściwości ziół, których moc może odmienić spojrzenie na przyrodę. Poznajcie sekrety eliksirów, mikstur i magicznych napojów, które ożywią Wasze zmysły i pobudzą wyobraźnię. Dołączcie do naszego magicznego wydarzenia i zanurzcie się w fantastycznym świecie zielarstwa!   

   

Warsztaty poprowadzi Jolanta Kusak - zielarka, fitoterapeutka, refleksolog. Pasjonatka życia bliżej natury, która od lat zgłębia tajniki ziołowej medycyny i eksperymentuje z naturalnymi metodami leczenia. Jest założycielką Zielonej Pokrzywy.   

 

Lalki-motanki to pradawne słowiańskie amulety o bardzo konkretnym, magicznym działaniu. Niektóre z nich chronią domowników, inne tworzą więź między matką i dzieckiem, a jeszcze inne spełniają marzenia. Wszystko zależy od intencji, z jaką zostały zrobione, oraz od rodzaju laleczki.

Tradycyjnie motane są z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem. Wszystkie materiały do wykonania motanki powinny być naturalne i "związane" z osobą, która tę motankę wykonuje.

Najważniejsza zasada, której trzeba przestrzegać podczas motania to, nieużywanie igieł i nożyczek. Używając tych narzędzi można bowiem "podziurawić" los i ściągnąć na siebie nieszczęścia.

 

Warszawa Szyje to szkoła szycia i rękodzieła. Prowadzi różnorodne i kompleksowe kursy szycia zarówno od podstaw, jak i dla osób, które już szyć potrafią, ale wciąż chcą się doskonalić.  

  

Stoiska z rękodziełem:

Marta Tekielska: ręcznie szydełkowane ubrania i akcesoria. instagram.com/marta.robi.rzeczy/

Agnieszka Kałmykow-Piwińska: ręcznie robione chusty i serwetki https://www.facebook.com/klebuszkowo 

Paciorkowce i wisielce: kolczyki, zakładki do książek, breloczki, wisiorki i szpilki do włosów; facebook.com/paciorkowceiwisielce

Angelika Wojda: linoryty, rzeźby i obrazy z motywami słowiańskimi i fantasy. instagram.com/wojdartcreations/ 

Kinga Ciepel: obrazy i magiczne przedmioty inspirowane naturą oraz fantastyką. https://www.facebook.com/kingaciepielart

Dodatkowo: ozdabianie zakładek do książek.

19:00-20:00 - Koncert zespołu Żniwa 

zniwa.com 

www.instagram.com/zespolzniwa/ 

 

Żniwa to małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido, czyli Lidia i Paweł. Razem żyją i grają od 2017 roku!

Muzyka to ich życie i najgorętsza pasja. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, wyzwalający pierwotne instynkty, porywający do tańca, a momentami wprowadzający w nostalgię. Usłyszycie autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty, które zabrzmią zarówno na scenie z mikrofonami, ale też bez zasilania, w środku lasu.

 

 

Plan wydarzeń - listopad 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Bookworms and Book Butterflies

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki