Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

PRAGnienie czytaniA - coroczny festiwal czytelniczy

Czcionka:

   PRAGnienie czytaniA to coroczne święto literatury na Pradze-Południe. Festiwal czytelniczy, organizowany przez Bibliotekę przy współpracy z  Urzędem Dzielnicy i innymi współorganizatorami, od 2010 roku, wpisał się na stałe w pejzaż wydarzen kulturalnych dzielnicy. Co roku może poszczycić się zacnymi patronatami: Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej i wielu innych.

   Już od 10 lat, w jedną z majowych sobót, mieszkańcy dzielnicy mogą obejrzeć występy uczniów południowopraskich placówek oświatowych, wziąć udział w kiermaszach książek, warsztatach, spotkaniach autorskich, pokazach, konkursach, koncertach, animacjach i innych aktywnościach dla całej rodziny. Każda edycja festiwalu krąży wokół innej tematyki. Poprzez historię, muzykę, film, podróżowanie, aż po kulinaria - wszystko to łączy się z literaturą, a jeśli z nią, to i z południowopraską książnicą i PRAGnieniem czytaniA.

AKTUALNOŚCI:

Karta zgłoszeniowa - PRAGnienie czytaniA 2023

Utworzono dnia 14.03.2023

Mamy przyjemność zapowiedzieć kolejną, XIII edycję festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Wydarzenie odbędzie się 13 maja 2020 r. w godz. 12.00-18.00 w obrębie Terminalu Kultury Gocław. Myślą przewodnią wydarzenia będzie zdanie "Słowo, obraz, dźwięk, czyli korespondencja sztuk".

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie południowopraskie placówki oświatowe, poprzez występy dzieci i młodzieży na scenie (recytacja wierszy, scenkie teatralne, śpiew, taniec, skecze itd.) nawiązujące do tematyki festiwalu. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, publikujemy formularz zgłoszeniowy. Prosimy o nadsyłanie formularzy do 20 marca 2023 r. na adres pragnienieczytania@bppragapd.pl.

Pobierz kartę zgłoszeniową 

czytaj dalej na temat: Karta zgłoszeniowa - PRAGnienie czytaniA 2023

PRAGnienie czytaniA 2022 - wydarzenia

Utworzono dnia 05.05.2022

Wielkimi krokami zbliża się XII edycja festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. W tym roku na wydarzenia zapraszamy już od 8 maja. Będą to zarówno spotkania dla dorosłych, jak i tych mniejszych czytelników i przyjaciół Biblioteki. Zachęcamy do zapoznania się z plakatami, promującymi poszczególne atrakcje. 

czytaj dalej na temat: PRAGnienie czytaniA 2022 - wydarzenia

Pragnienie Czytanie - przełożenie terminu festiwalu czytelniczego

Utworzono dnia 03.04.2020

Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 20 marca 2020 roku w okresie od 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491).

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy podjęła decyzję o przełożeniu terminu festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, który planowany był na 9 maja 2020 roku w Parku nad Balatonem.

Wszystkim Państwu, którzy zgłosili swój udział w imprezie, przyjęli propozycję świadczenia usług lub zgodzili się objąć patronat nad wydarzeniem, serdecznie dziękujemy. Mocno wierzymy w to, że zaplanowane wspólne działania będą mogły być zrealizowane podczas organizacji festiwalu czytelniczego w innym terminie.

Jednocześnie informujemy o niewielkiej, w porównaniu z latami ubiegłymi, liczbie zgłoszeń nadesłanych przez placówki oświatowe. Decyzja Dyrektorów szkół i przedszkoli Pragi-Południe, którzy w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zrezygnowali z udziału dzieci i młodzieży w dzielnicowym festiwalu czytelniczym, jest dla nas w pełni zrozumiała. Również nasza decyzja, polegająca na przełożeniu terminu organizacji tegorocznej imprezy, wynika z odpowiedzialności i jest podyktowana troską o bezpieczeństwo zdrowotne jej uczestników.

Serdecznie Państwa zapraszamy do współtworzenia festiwalu PRAGnienie czytaniA w innym terminie, o którym zostaną Państwo powiadomieni tak szybko, jak to możliwe.

 

czytaj dalej na temat: Pragnienie Czytanie - przełożenie terminu festiwalu czytelniczego

XI edycja festiwalu PRAGnienie czytaniA - formularz zgłoszeniowy

Utworzono dnia 24.03.2020

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zapowiedzieć kolejną, XI edycję festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2020 r. w godz. 12.00-18.00 w Parku nad Balatonem, a jego myślą przewodnią będą słowa "Czytaj na zdrowie". Tym prostym wezwaniem do lektury książek pragniemy podkreślić, jak wielkie znaczenie dla kondycji psychofizycznej oraz rozwoju człowieka ma korzystanie z dóbr kultury, a w szczególności z dorobku literackiego. Podczas festiwalu będziemy poszukiwać związków literatury ze zdrowiem. Występom na scenie towarzyszyć będą liczne atrakcje w namiotach: m.in. spotkania z autorami książek, warsztaty nawiązujące do tematyki zdrowotnej i ekologicznej, kiermasze (np. wydawnictw książkowych, książki używanej, biżuterii i wyrobów rzemieślniczych) czy porady zdrowotne i dietetyczne.

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie południowopraskie placówki oświatowe, poprzez występy dzieci i młodzieży na scenie (recytacja wierszy, scenkie teatralne, śpiew, taniec, skecze itd.) nawiązujące do tematyki festiwalu. Zaproszenie kierujemy również do instytucji kultury, organizacji pozarządowych, wydawnictw oraz księgarni. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, publikujemy formularz zgłoszeniowy. Prosimy o nadsyłanie formularzy do 20 marca na adres pragnienieczytania@bppragapd.pl.

Pobierz formularz zgłoszeniowy

 

czytaj dalej na temat: XI edycja festiwalu PRAGnienie czytaniA - formularz zgłoszeniowy

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Empik Go i IBUK Libra

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki