Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

PRAGnienie czytaniA - coroczny festiwal czytelniczy

Czcionka:

   PRAGnienie czytaniA to coroczne święto literatury na Pradze-Południe. Festiwal czytelniczy, organizowany przez Bibliotekę przy współpracy z  Urzędem Dzielnicy i innymi współorganizatorami, od 2010 roku, wpisał się na stałe w pejzaż wydarzen kulturalnych dzielnicy. Co roku może poszczycić się zacnymi patronatami: Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej i wielu innych.

   Już od 10 lat, w jedną z majowych sobót, mieszkańcy dzielnicy mogą obejrzeć występy uczniów południowopraskich placówek oświatowych, wziąć udział w kiermaszach książek, warsztatach, spotkaniach autorskich, pokazach, konkursach, koncertach, animacjach i innych aktywnościach dla całej rodziny. Każda edycja festiwalu krąży wokół innej tematyki. Poprzez historię, muzykę, film, podróżowanie, aż po kulinaria - wszystko to łączy się z literaturą, a jeśli z nią, to i z południowopraską książnicą i PRAGnieniem czytaniA.

AKTUALNOŚCI:

Pragnienie Czytanie - przełożenie terminu festiwalu czytelniczego

Utworzono dnia 03.04.2020

Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 20 marca 2020 roku w okresie od 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491).

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, Biblioteka Publiczna im. Z.J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy podjęła decyzję o przełożeniu terminu festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, który planowany był na 9 maja 2020 roku w Parku nad Balatonem.

Wszystkim Państwu, którzy zgłosili swój udział w imprezie, przyjęli propozycję świadczenia usług lub zgodzili się objąć patronat nad wydarzeniem, serdecznie dziękujemy. Mocno wierzymy w to, że zaplanowane wspólne działania będą mogły być zrealizowane podczas organizacji festiwalu czytelniczego w innym terminie.

Jednocześnie informujemy o niewielkiej, w porównaniu z latami ubiegłymi, liczbie zgłoszeń nadesłanych przez placówki oświatowe. Decyzja Dyrektorów szkół i przedszkoli Pragi-Południe, którzy w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zrezygnowali z udziału dzieci i młodzieży w dzielnicowym festiwalu czytelniczym, jest dla nas w pełni zrozumiała. Również nasza decyzja, polegająca na przełożeniu terminu organizacji tegorocznej imprezy, wynika z odpowiedzialności i jest podyktowana troską o bezpieczeństwo zdrowotne jej uczestników.

Serdecznie Państwa zapraszamy do współtworzenia festiwalu PRAGnienie czytaniA w innym terminie, o którym zostaną Państwo powiadomieni tak szybko, jak to możliwe.

 

czytaj dalej na temat: Pragnienie Czytanie - przełożenie terminu festiwalu czytelniczego

XI edycja festiwalu PRAGnienie czytaniA - formularz zgłoszeniowy

Utworzono dnia 24.03.2020

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zapowiedzieć kolejną, XI edycję festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2020 r. w godz. 12.00-18.00 w Parku nad Balatonem, a jego myślą przewodnią będą słowa "Czytaj na zdrowie". Tym prostym wezwaniem do lektury książek pragniemy podkreślić, jak wielkie znaczenie dla kondycji psychofizycznej oraz rozwoju człowieka ma korzystanie z dóbr kultury, a w szczególności z dorobku literackiego. Podczas festiwalu będziemy poszukiwać związków literatury ze zdrowiem. Występom na scenie towarzyszyć będą liczne atrakcje w namiotach: m.in. spotkania z autorami książek, warsztaty nawiązujące do tematyki zdrowotnej i ekologicznej, kiermasze (np. wydawnictw książkowych, książki używanej, biżuterii i wyrobów rzemieślniczych) czy porady zdrowotne i dietetyczne.

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie południowopraskie placówki oświatowe, poprzez występy dzieci i młodzieży na scenie (recytacja wierszy, scenkie teatralne, śpiew, taniec, skecze itd.) nawiązujące do tematyki festiwalu. Zaproszenie kierujemy również do instytucji kultury, organizacji pozarządowych, wydawnictw oraz księgarni. Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, publikujemy formularz zgłoszeniowy. Prosimy o nadsyłanie formularzy do 20 marca na adres pragnienieczytania@bppragapd.pl.

Pobierz formularz zgłoszeniowy

 

czytaj dalej na temat: XI edycja festiwalu PRAGnienie czytaniA - formularz zgłoszeniowy

„Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Utworzono dnia 27.05.2019

„Wytrawny kucharz dba o ucztę dla umysłu, a nie tylko o zaspokojenie apetytu.”

   Takie motto, które w swojej książce, pt. „Ostatni chiński kucharz” zawarła Nicole Mones, przyświecało tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. Wszak poruszaliśmy się w tematach literacko-kulinarnych, a hasło festiwalu w 2019 roku brzmiało: Czytamy ze smakiem.

   Aż trudno uwierzyć, że już od dekady, za sprawą inicjatywy południowopraskiej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, we współpracy z Władzami Dzielnicy, Centrum Promocji Kultury i ze wsparciem Sponsorów, Przyjaciół i Patronów, w tym Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego, mieszkańcy dzielnicy udowadniają całej Warszawie, że czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Aby przypomnieć wszystkie edycje wydarzenia, których różnorodna tematyka świadczy o bogactwie świata książek, scena została ozdobiona dziesięcioma plakatami, które co rok informują o kolejnych festiwalach.

czytaj dalej na temat: „Czytamy ze smakiem” – X edycja PRAGnienia czytaniA

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że w związku z dużą absencją pracowników jesteśmy zmuszeni do zmian godzin otwarcia filii i oddziałów Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.  Od 29 listopada do końca grudnia 2021 r. wszystkie placówki biblioteczne będą czynne w systemie jednozmianowym:

  • poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
  • wtorek, czwartek 10.00-16.00

Wyjątkiem są Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 (ul. Abrahama 10), które będą działać w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
  • środa, piątek 09.00-14.00

Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 pozostaje nieczynny. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy Czytelników o wyrozumiałość!


Uprzejmie informujemy o awarii linii telefonicznej w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 92 (ul. Biskupia 50). W sprawie rezerwacji książek z tej placówki można dzwonić do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42, tel. (22) 610 27 80.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2021 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.