Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Wigilia u Jana III Sobieskiego”

Utworzono dnia 27.12.2019
Czcionka:

   Państwo Jasińscy są z zawodu archiwistami, a z zamiłowania – rekonstruktorami historycznymi. Tego wieczoru wystąpili przebrani za parę królewską, Jana III Sobieskiego oraz Marię Kazimierę. Zanim prowadzący weszli do sali, zapowiedział ich Pan Marcin Skalski, również przebrany w strój z XVII w. Pan Jasiński opowiadał nam o szczegółach życia króla. Co imponujące, przez cały występ posługiwał się wyłącznie językiem staropolskim. Podczas spotkania dowiedzieliśmy o przebiegu odsieczy wiedeńskiej oraz historii sławnego obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”. Prowadzący wspomniał również o tym, w jaki sposób w tamtych czasach obchodzono Wigilię.

   Każdy z uczestników w ramach prezentu otrzymał wydrukowany przepis na bigosek – potrawę, która kiedyś nie była przygotowywana z kapusty, lecz z ryb. Ponadto odśpiewaliśmy dwie kolędy, znane już w XVII w., czyli „W żłobie leży” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

   Rekonstruktorzy byli chętnie fotografowani przez uczestników oraz pozowali do wspólnych zdjęć. Na koniec spotkania wszyscy zasiedli do świątecznego posiłku, zorganizowanego przez Europejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku. Spotkanie „Wigilia u Jana III Sobieskiego” zapadnie nam w pamięć jeszcze na długo!  

„Wigilia u Jana III Sobieskiego”

Utworzono dnia 13.12.2019, 11:44

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 września 2020 r. wydłużamy czas otwarcia naszych placówek bibliotecznych. Zapraszamy o następujących porach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

W soboty w godzinach 10.00-15.00 Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Czytelnia Naukowa nr V oraz Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 będą dostępne dla czytelników.

KOMUNIKATY

W dniach 14.09.2020 - 25.09.2020 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 16 przy ul. Walewskiej 7a będzie nieczynna z powodu skontrum.
Przepraszamy za utrudnienia

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.