Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Z życia biblioteki

AKTUALNOŚCI:

Wyprawa na Alaskę – majowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 09.06.2019

Pasjonują Cię przyroda, dzikie zwierzęta, bezkresne tereny? Szukasz przygody przez duże P? Koniecznie musisz odwiedzić Alaskę. Wykupiona przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej od Imperium Rosyjskiego w 1867 Alaska, stanowi coraz popularniejszy kierunek wycieczek.

 

czytaj dalej na temat: Wyprawa na Alaskę – majowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Miłe złego początki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 09.06.2019

  W związku ze zbliżającą się przerwą wakacyjną, w maju Dyskusyjny Klub Książki spotkał się dwukrotnie. Ostatnie spotkanie przed okresem urlopowym miało miejsce 29 maja. Klubowicze rozmawiali o książce „Trafikant”, autorstwa Roberta Seethalera.

 

czytaj dalej na temat: Miłe złego początki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

"Marzenia się spełniają" – Święto Bibliotekarzy i Bibliotek na Pradze-Południe

Utworzono dnia 04.06.2019

   Podobno trzy czwarte dobrej biblioteki stanowi bibliotekarz, a jedną czwartą - księgozbiór. Wielu z nas zapewne zgodzi się z tym stwierdzeniem Jadwigi Bornsteinowej, zasłużonej działaczki na rzecz polskiego Bibliotekarstwa, inicjatorki pierwszej w Warszawie biblioteki dla dzieci. Myśl tę, zawarła w książce, pochodzącej z 1927 roku, pt. „Jak urządzić bibliotekę szkolną i domową”. Choć od tego czasu minęło już ponad dziewięćdziesiąt lat, z pewnością nie możemy sobie wyobrazić dobrze funkcjonującej biblioteki bez zaangażowanych, pełnych pasji i kreatywności bibliotekarek i bibliotekarzy. Dlatego właśnie od ponad trzydziestu lat, 8 maja, obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

czytaj dalej na temat: "Marzenia się spełniają" – Święto Bibliotekarzy i Bibliotek na Pradze-Południe

Prestiżowa Nagroda im. Kierbedziów dla południopwopraskiej książnicy

Utworzono dnia 03.06.2019

    We wtorek, 21 maja 2019 roku w Auli Akademii Sztuk Pięknych, miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Kierbedziów, będąca również oficjalnymi obchodami tegorocznego Święta Bibliotekarzy i Bibliotek. Wydarzenie to honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Tego dnia wręczone zostały statuetki Nagrody im. Kierbedziów, przyznawanej od 2005 roku do 2011 r., wznowionej w 2018 r. Nagroda została ustanowiona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy, na cześć małżeństwa filantropów: Eugenii i Stanisława Kierbedziów, fundatorów m.in. gmachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

 

czytaj dalej na temat: Prestiżowa Nagroda im. Kierbedziów dla południopwopraskiej książnicy

Książkowe inspiracje – finisaż wystawy grafik Piotra Sokołowskiego

Utworzono dnia 30.05.2019

   Przez dwa miesiące, od połowy marca do niemal końca maja, ściany Galerii Słonecznej południowopraskiej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, zdobiły grafiki komputerowe. Ich autorem jest Piotr Sokołowski, absolwent Warszawskiej ASP na wydziale Wzornictwa Przemysłowego oraz Szkoły Plastycznej Pierwszego Stopnia im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zawodowo związany z projektowaniem graficznym i identyfikacją wizualną oraz ilustrowaniem. Związany z poczytnymi magazynami, m.in. „Elle”, „Vita”, „Przyjaciółka”.

czytaj dalej na temat: Książkowe inspiracje – finisaż wystawy grafik Piotra Sokołowskiego

Kalendarium

Czerwiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!


Informujemy, że w dniu 21 czerwca 2019 r. wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą nieczynne. W dniu 22 czerwca 2019 r. nieczynne będą oddziały znajdujące się przy ul. Meissnera 5. Przepraszamy za utrudnienia.


Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

 

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.