Praskie Koło SBP
Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Zorganizowane z myślą o promowaniu zawodu bibliotekarza, stwarzaniu możliwości kontaktu ze środowiskiem w celu wymiany doświadczeń, podnoszenia jakości pracy, wzbogacania form promocji czytelnictwa.
Zarząd:
- Agata Budna – przewodnicząca
e-mail: a.budna@bppragapd.p - Anna Gawkowska-Kowalik – sekretarz
e-mail: a.gawkowska_kowalik@bppragapd.pl - Anna Gałecka – skarbnik
e-mail: a.galecka@bppragapd.pl - Małgorzata Antosiewicz
2013 r.
9. października 2013 r. podjęto decyzję o powołaniu Praskiego Koła SBP przy Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy.
Członkami Koła są pracownicy bibliotek mieszczących się w dzielnicach: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Wawer, Białołęka, Targówek, Wesoła.
3. grudnia 2013 r. wybrany został zarząd Koła.
2014 r.
28.02.2014 r. Spotkanie koła – Przedstawienie form pracy z czytelnikiem.
Małgorzata Kalbarczyk przedstawiła w formie prezentacji przykłady pracy z młodym czytelnikiem.
Zdecydowano, że na spotkaniach i drogą elektroniczną będziemy wymieniać się doświadczeniami z pracy z czytelnikami.
2015 r.
17.03.2015 r. Walne zebranie koła, decyzja zmiany zarządu z powodu decyzji poszczególnych członków zarządu koła.
30.06.2015 r. Spotkanie poświęcone było:
- informacji o szkoleniach
- wymianie doświadczeń zawodowych
- aktualizacji prawa
Na koniec 2015 r. Koło liczyło 36 członków.
2016 r.
Wycieczka do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego – Zwiedzanie nowego gmachu Biblioteki, zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami pracy z użytkownikiem
Współpraca w organizowaniu szkoleń, warsztatów w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, organizowanych przez SBP; udział w szkoleniach
Współpraca z Komisją Opracowania Rzeczowego Zbiorów przy ZG SBP i uczestnictwo w spotkaniach na temat przyszłości opracowania zbiorów bibliotecznych (spotkania organizowane były w Bibliotece na Koszykowej).
2017 r.
Nie mieliśmy realnego wpływu na kształtowanie się polityki i praktyki bibliotecznej w Polsce. Na spotkaniach staraliśmy się poznać zdanie poszczególnych członków – najbardziej niepokojące dla nas zjawisko to działanie w kierunku degradacji zawodu bibliotekarza. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach tematycznych proponowanych przez Biuro SBP – poszerzanie wiedzy; bibliotekarze głównie byli zainteresowani rozwojem umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą oraz warsztatami na temat prawa niezbędnego do prowadzenia placówki bibliotecznej i współpracy z czytelnikiem.
Stały kontakt z członkami Koła odbywa się drogą elektroniczną.
Członkowie informowani są o wszystkich wydarzeniach związanych z SBP i organizowanych przez SBP