Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Gdzie święte księgi mają domy – wschodnie Indie oczami Jadwigi Cierzniewskiej

Utworzono dnia 03.10.2018
Czcionka:

              Jeszcze do niedawna, do dwóch z nich: Arunachal Prasesh i Nagaland, nie wpuszczano turystów. Wszystko to ze względów niebezpieczeństwa, które groziło przybyszom ze strony tamtejszych mężczyzn, poruszających się na co dzień po ulicach z maczetami i karabinami.
Od pewnego czasu  podróże w tamte rejony są możliwe, choć niepopularne. Dzięki opowieści naszego gościa, podróżniczki Jagody Cierzniewskiej, która spędziła tam prawie miesiąc, mogliśmy przenieść się na chwilę w te, nieodkryte do końca, tereny Indii. Wysłuchaliśmy historii o trzech stanach, z których z pewnością najbardziej znany i przyjazny podróżnikom jest Assam. Sławę przyniosły mu rozległe plantacje niezwykle cenionej herbaty. Na zdjęciach, autorstwa m.in. Pani Jadwigi, obejrzeliśmy to, z czym Indie kojarzą się najbardziej: kolorowe sari – stroje kobiet, kwiaty aksamitek z których plecione są słynne wieńce, soczyste owoce, różnorodność religijną, ale też biedę i trudy codziennego życia.
                Sporą część spotkania poświęciliśmy na opowieść o mnichach, odgrywających niezwykle ważną rolę w życiu tego kraju. Klasztory to nie tylko miejsca, gdzie religijni hindusi przybywają na modlitwy, ale także szkoły życia dla najmłodszych, którzy pod czujnymi oczami mnichów pobierają nauki pisania, czytania i innych niezbędnych umiejętności. Każdy mnich jest lokalnym „skarbem” o który społeczność stara się dbać jak najlepiej. Podobnie zresztą dba się o inne atrybuty religijne, jak choćby o święte księgi, które po pewnym czasie, kiedy noszą już ślady zużycia, oddaje się do swoistego domu opieki, gdzie specjalnie powołane do tego osoby sprawują nad nimi pieczę. Choć na terenie Indii spotkać można zarówno wyznania hinduistyczne, buddystów, muzułmanów, wszyscy starają się żyć ze sobą w zgodzie.

             Ciekawie i przerażająco zarazem zabrzmiała historia o tzw. łowcach głów – mężczyznach, który przed swoimi chatami, jeszcze do niedawna, chwalili się trofeami z ludzkich czaszek.
Indie to z pewnością piękny kraj, godny odwiedzenia, jednak z pewnością jest te miejsce gdzie należy zachować szczególną ostrożność i udawać się najlepiej z osobą znającą tamtejsze obyczaje.

               Na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek” zapraszamy tradycyjnie w ostatnią środę miesiąca, 31 października o godz. 18:00. Naszym gościem będzie Stanisław Kryciński, który opowie o Bieszczadach i Łemkach. To spotkanie poprzedzone będzie finisażem wystawy „Sekretne życie drzew”, który rozpocznie się o godz. 17:30 również w bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny! Zapraszamy. 

Trampek październik 2018 Indie wschodnie

Utworzono dnia 27.09.2018, 12:15

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej 

 

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.