Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018
Czcionka:

        Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się o historii budowy kolei, o jej imponującej długości, która wynosi niemal 9300 km., obejmuje dwa kontynenty i 8 stref czasowych. Dzięki barwnej opowieści Pani Jadwigi oraz prezentacji multimedialnej, zawierającej zdjęcia jej autorstwa, poznaliśmy realia wagonów, w których przebywają podróżni, a także zasady, którymi „rządzi się pociąg”. Ciekawie zabrzmiała opowieść o kolejnych stacjach, na których zatrzymuje się kolej transsyberyjska. To tam można posilić się, nabywając przeróżne dobra kulinarne od handlujących nimi starszych kobiet. Wspólnie podziwialiśmy krajobrazy, przemykające za oknami, aż dotarliśmy nad Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które mieści w sobie 20 % zasobów całej słodkiej wody na ziemi. Co ciekawe, wpływa do niego ponad 300 rzek, wypływa natomiast jedna – Angara.
         Nad Bajkałem wszystko jest niezwykłe: zarówno flora, jak i fauna potrafią zachwycić. Podobnie jak i mieszkańcy, niezwykle przyjaźni Buriaci – lód przybyły z Mongolii. Przemierzyliśmy wyróżniające się niezwykłą architekturą drewnianą niebajkalskie miejscowości, podziwialiśmy zabawne foki, będące nieodłączną atrakcją tamtych regionów, posłuchaliśmy historii o jedzeniu, religiach i obyczajach.
         Nie mogło również zabraknąć historii Polaków, tak silnie związanej z syberyjskim regionem. Dość wspomnieć o zesłańcach, którzy po odbyciu kary pozostawali na Syberii, przyczyniając się do odkryć i lepszej eksploracji tych nieprzyjaznych terenów. Chodzi tu m.in. o Jana Czerskiego, badacza, geologa, którego imieniem nazwano niezliczone twory przyrody na terenie Syberii, Benedykta Dybowskiego – badacza Bajkału, odkrywcy nowych gatunków zwierząt zamieszkujących ten akwen. Należy pamiętać również o Bronisławie Piłsudskim, etnografie, zajmującym się badaniem ludów Dalekiego Wschodu, prywatnie bracie marszałka Józefa Piłsudskiego.

       Podróż koleją transsyberyjską, chociaż męcząca i długotrwała, jest z pewnością wartym polecenia doświadczeniem, a sam pobyt nad Bajkałem doskonałą alternatywą na spędzenie urlopu w trochę innym, nieszablonowym miejscu.

       Na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek” zapraszamy 28 lutego o godz. 17:00, oczywiście do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będą  Bałkany, a opowie o nich Andrzej Pasławski.

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018, 11:51

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Kalendarium

Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

Informujemy, że od 2 stycznia 2019 r.  Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów będzie czynna:

poniedziałek – piątek 10.00-20.00
soboty - nieczynna

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.