Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018
Czcionka:

        Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się o historii budowy kolei, o jej imponującej długości, która wynosi niemal 9300 km., obejmuje dwa kontynenty i 8 stref czasowych. Dzięki barwnej opowieści Pani Jadwigi oraz prezentacji multimedialnej, zawierającej zdjęcia jej autorstwa, poznaliśmy realia wagonów, w których przebywają podróżni, a także zasady, którymi „rządzi się pociąg”. Ciekawie zabrzmiała opowieść o kolejnych stacjach, na których zatrzymuje się kolej transsyberyjska. To tam można posilić się, nabywając przeróżne dobra kulinarne od handlujących nimi starszych kobiet. Wspólnie podziwialiśmy krajobrazy, przemykające za oknami, aż dotarliśmy nad Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które mieści w sobie 20 % zasobów całej słodkiej wody na ziemi. Co ciekawe, wpływa do niego ponad 300 rzek, wypływa natomiast jedna – Angara.
         Nad Bajkałem wszystko jest niezwykłe: zarówno flora, jak i fauna potrafią zachwycić. Podobnie jak i mieszkańcy, niezwykle przyjaźni Buriaci – lód przybyły z Mongolii. Przemierzyliśmy wyróżniające się niezwykłą architekturą drewnianą niebajkalskie miejscowości, podziwialiśmy zabawne foki, będące nieodłączną atrakcją tamtych regionów, posłuchaliśmy historii o jedzeniu, religiach i obyczajach.
         Nie mogło również zabraknąć historii Polaków, tak silnie związanej z syberyjskim regionem. Dość wspomnieć o zesłańcach, którzy po odbyciu kary pozostawali na Syberii, przyczyniając się do odkryć i lepszej eksploracji tych nieprzyjaznych terenów. Chodzi tu m.in. o Jana Czerskiego, badacza, geologa, którego imieniem nazwano niezliczone twory przyrody na terenie Syberii, Benedykta Dybowskiego – badacza Bajkału, odkrywcy nowych gatunków zwierząt zamieszkujących ten akwen. Należy pamiętać również o Bronisławie Piłsudskim, etnografie, zajmującym się badaniem ludów Dalekiego Wschodu, prywatnie bracie marszałka Józefa Piłsudskiego.

       Podróż koleją transsyberyjską, chociaż męcząca i długotrwała, jest z pewnością wartym polecenia doświadczeniem, a sam pobyt nad Bajkałem doskonałą alternatywą na spędzenie urlopu w trochę innym, nieszablonowym miejscu.

       Na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek” zapraszamy 28 lutego o godz. 17:00, oczywiście do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będą  Bałkany, a opowie o nich Andrzej Pasławski.

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 02.02.2018, 11:51

„Co się robi w pociągu? – podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał”. Styczniowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Kalendarium

Czerwiec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!
Informujemy, że w dniach 21 i 22 czerwca 2018 r.  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 90 będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.


Szanowni Czytelnicy!

 
Informujemy, że w dniach 18-30 czerwca 2018 r. w Czytelni Naukowej nr V odbędzie się skontrum (inwentaryzacja). W podanym okresie Czytelnia Naukowa będzie nieczynna.
 
Informujemy również, że w dniach 25-29 czerwca 2018 r. w Oddziale Książki Mówionej i Multimediów, będzie odbywało się skontrum (inwentaryzacja). W podanym okresie Oddział Książki Mówionej i Multimediów będzie nieczynny.
 
Przepraszamy za utrudnienia.

Szanowni Czytelnicy!
Przypominamy o corocznych wakacyjnych zmianach w godzinach pracy filii i oddziałów bibliotecznych (oprócz placówek przy ul. Abrahama 10).

Od 2 lipca do 31 sierpnia będą one czynne w godz.:
poniedziałek- środa - 14:00-19:00
czwartek-piątek - 11:00-16:00
sobota - nieczynne

Biblioteka nr 67 oraz Wypożyczalnia nr 11, mieszczące się przy ul. Abrahama 10 w dniach 23 lipca- 15 sierpnia będą nieczynne. W pozostałym okresie pracują bez zmian.

Dodatkowo informujemy że w dniu 30 czerwca 2018 r. (sobota), placówka przy ul. Meissnera 5 będzie nieczynna.
Przepraszamy za utrudnienia.

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.