Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Ponad wszystko wolny – listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 10.01.2018
Czcionka:

Sama postać autora zasługuje na przybliżenie. Już w dzieciństwie Pirsig odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją oraz problemami z socjalizacją. Studiował biochemię, chemię, filozofię. Miał za sobą wojenny epizod. Jednak to lata sześćdziesiąte odcisnęły na nim największe piętno- zmagania ze schizofrenią i depresją. W trakcie leczenie, m.in. metodą elektrowstrząsów, Pirsig napisał książkę, którą była właśnie omawiana przez Klub pozycja. Po kilkunastu odmowach, wydawnictwo William Morrow zdecydowało się opublikować książkę, która szybko stała się „biblią” zwolenników kontrkultury, którzy ponad dekadę wcześniej zaistnieli w amerykańskim społeczeństwie. Autora porównywano do takich tuzów literatury okresu kontestacji, jak Huxley czy Kesey. Zen i sztuka obsługi motocykla
„Zen i sztuka obsługi motocykla” to powieść, w której autor opisuje autobiograficznie, choć wprost o tym nie mówi, swoją podróż po amerykańskich bezdrożach, którą wraz z synem, odbył na motocyklu.
Pozycja ta to nie tylko niezwykłe studium drogi, obcowania z naturą, środowiskiem, przewidywania i planowania. To przede wszystkim pochwała wolności, jako podstawowej i niezbywalnej wartości w życiu człowieka. Autor wiele miejsca poświęca swoim problemom z emocjami, zdrowiem psychicznym, mówi o bólu istnienia. Podróż staje się dla niego próbą otwarcia nowego rozdziału w swoim życiu.
Pomimo legendarności, którą książka zdążyła obrosnąć przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku literackim, Klubowiczki nie były nią zachwycone. W zarzutach pojawiały się, przede wszystkim, długie i szczegółowe, a przez co nurzące opisy, zbytnie nagromadzenie treści filozoficznych, przeskoki narracyjne. Widać było również promyki nadziei, a wśród nich: pokazanie relacji rodzic-dziecko oraz opis odwiedzanych miejsc, do których zawitali bohaterowie tej nietypowej wyprawy.
Pozycja „Zen i sztuka obsługi motocykla” oraz postać jej autora, musiały wywołać dyskusję o problemach, jakie coraz częściej dotykają ludzką psychikę. Doceniona została walka Pirsiga oraz innych osób cierpiących na choroby psychiczne.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki, na które zapraszamy wszystkich miłośników literatury, odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie książka „Nic nie zdarza się przypadkiem”, której autorem jest Tiziano Terzani. Wstęp wolny! 

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

W dniu 17 grudnia Czytelnia Naukowa będzie czynna w godz. 14.00-20.00


W dniach 24 - 26 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą nieczynne.
31 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą czynne w godz. 10.00-16.00

Przepraszamy za utrudnienia


DEAR READERS,
We would like to inform, that the Zygmunt Jan Rumel Public Library and all of its affiliates will be closed from December 24th  till December 26th, 2018
On December 31st, 2018 the Library will be open from 10 a.m. to 4 p.m.
We apologise for any inconvenience.

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.