Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 09.10.2019
Czcionka:

   Swoją tegoroczną wyprawę, która miała miejsce na przełomie sierpnia i września, rozpoczęli w Glasgow. Pokonując dziennie ok. 300 kilometrów, odwiedzili najbardziej charakterystyczne dla Szkocji miejsca. Na tej liście nie mogło zabraknąć oczywiście stolicy – Edynburga, który ujął naszych gości sympatycznymi mieszkańcami i pięknie położonym zamkiem.

   Wąskimi drogami podążyli na północ, zatrzymując się w niewielkich, malowniczo położonych hostelach, na polach kempingowych czy w prywatnych domach u gościnnych i, wcale nie skąpych, Szkotów. Przemierzając te regiony nie sposób nie zauważyć wszechobecnych zamków i pałaców. Jedne, choć często pozostały po nich same ruiny i tak imponują swoją niegdysiejszą potęgą. Część, szczególnie te, w których mieszczą się obecnie muzea, bądź stanowią własność prywatną, dostępne są dla zwiedzających.
Szkocja to również przepiękne krajobrazy, dzikość natury, soczysta zieleń, występująca w każdym odcieniu, a także stada pasących się owiec i niewielka ilość mieszkańców. Na terytorium odpowiadającym ok. 1/3 powierzchni naszego kraju, mieszka niespełna 6 mln. ludności. Prelegenci opowiadali także o narodowym szkockim stroju – kilcie, czyli kraciastej spódnicy noszonej przez mężczyzn i o tym, jak ściśle przestrzegana jest tradycja nienoszenia pod nią bielizny. Nie mogło zabraknąć informacji o jedzeniu, popularnym w tamtym regionie, czyli tradycyjnym huggies – potrawy przyrządzanej z owczych podrobów z dodatkami, m.in. cebulą, mogącej przypominać nam nieco kaszankę. Kolejne etapy podróży wzbudzały zachwyt, przede wszystkim walorami widokowymi i przyrodniczymi. Tak było podczas części prezentacji multimedialnej, relacjonującej wyprawę na Isle of Skye – czwartą, co do wielkości wyspę Wielkiej Brytanii z bajkowymi, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Będąc w Szkocji nie można pominąć atrakcji jedynej w swoim rodzaju – poszukiwań legendarnego potwora, zamieszkującego ponoć Loch Ness. Polscy podróżnicy również odwiedzili brzeg jeziora, jednak tym razem nie udało się trafić na tę osobliwą atrakcję.

Szkocja słynie jeszcze z jednej, charakterystycznej rzeczy. Oczywiście mowa tu o whisky – alkoholowym napoju, zwanym „wodą życia”. Opowieść o odwiedzinach w destylarni, założonej przez mnichów, brzmiała nie tylko intersująco, ale pokazała, jakim szacunkiem darzony jest na tych terenach ów trunek.

   Spotkanie październikowe pokieruje nasze podróżnicze kroki w zgoła innym kierunku. O swojej wyprawie na Kamczatkę opowie Krzysztof Szczygielski. Na to wydarzenie zapraszamy 30 października o godz. 18:00 do biblioteki, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny!

 

"Wyprawa w kratkę. Fascynująca Szkocja" - spotkanie Klubu Podróżnika "Trampek" - wrzesień 2019

Utworzono dnia 26.09.2019, 12:41

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55, mieszczące się przy ul. Egipskiej 7, będą nieczynne od 10 marca do odwołania z powodu prac remontowych (wymiana okien).

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać, znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19) oraz przy ul. Meksykańskiej 3 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 94).

Za utrudnienia przepraszamy!


Szanowni Czytelnicy!

Infomujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 78 w dniach 02.03-13.03 będzie nieczynna z powodu skontrum.


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.