Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Czytanie wzmacnia. VII Noc Bibliotek na Pradze-Południe

Utworzono dnia 15.10.2021
Czcionka:

Tuż po godz. 15.00 odbyła się uroczysta inauguracja wydarzenia poprowadzona przez Dyrektor Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe, panią Mirosławę Majewską. Niedługo potem rozpoczął się blok warsztatów przygotowanych z myślą o najmłodszych Czytelnikach. Pierwszym z nich było spotkanie z Zofią Stanecką, autorką popularnej serii książek o Basi.  Pisarka zadbała o to, aby uczestnicy jej zajęć ani przez chwilę się nie nudzili. Podczas spotkania zaprosiła dzieci do rozmowy na temat zawodu pisarza – omówiła, w jaki sposób pracują twórcy oraz jak powstają ich książki. Każde z omówionych zagadnień było ilustrowane przez autorkę za pomocą rysunków, które tworzyła na bieżąco. Pani Stanecka zapoznała dzieci z nowymi dla nich nazwami, np. „stopką redakcyjną”. Następnie w ruch poszły kukiełki, które przedstawiały bohaterów serii o Basi, co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony małych Czytelników. Na koniec każdy uczestnik z rodzicem wykonał własnoręcznie maski. Po zajęciach pani Zofia Stanecka rozdawała autografy. Nie ukrywamy - ucieszyło nas, że prawie wszyscy mali uczestnicy mieli książeczki o Basi w swojej domowej biblioteczce.    

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również późniejsze warsztaty kreatywne organizowane przez bibliotekarki z filii nr 42 oraz 44. W pierwszej kolejności dzieci tworzyły ekologiczne roboty z materiałów recyklingowych. Wybór tematu warsztatów nie był przypadkowy, ponieważ miały one nawiązywać do twórczości Stanisława Lema, a w szczególności do zbioru „Bajki robotów”. Dzieci z pomocą swoich rodziców wykonały kolorowe roboty, które można zobaczyć w naszej fotorelacji. Ponadto na pamiątkę można było sobie zrobić zdjęcie w „kosmicznej fotobudce”, przyozdobionej rysunkami m.in. rakiet, planet i gwiazd. Podczas kolejnego warsztatu kleje, nożyczki oraz pudełka zostały zamienione na rośliny, kamyczki i ziemię do kwiatów. Celem uczestników było stworzenie lasów w słoiku. Każdy oczywiście mógł zabrać swoje prace do domu.    

W tym samym czasie na Saskiej Kępie trwała mobilna gra miejska dotycząca życiorysu Agnieszki Osieckiej. Warto zauważyć, że dokładnie w dniu Nocy Bibliotek świętowaliśmy 85. rocznicę urodzin autorki. W ramach zabawy uczestnicy musieli odwiedzić miejsca na Saskiej Kępie związane z postacią Osieckiej, np. dom przy ul. Dąbrowieckiej czy pomnik przy ul. Francuskiej, oraz wykonać zadania przygotowane przez naszych bibliotekarzy i wolontariuszy. Jako nagrody za udział w zabawie uczestnicy mobilnej gry miejskiej otrzymali książki „Agnieszka Osiecka dzieciom” ufundowane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, notesy inspirowane zapiskami autorki oraz słodycze.                                                                          

O 17.30 dla dorosłych Czytelników odbyło się spotkanie „W poszukiwaniu Nowej Turcji”. Prelegentką była  Agnieszka Rostkowska – podróżniczka, była korespondentka polskich mediów w kraju nad Bosforem oraz autorka książki „Wojownicy o szklanych oczach”. Prelekcja pani Rostkowskiej nie była opowieścią z perspektywy turystycznej. Dowiedzieliśmy się, jak fala terroru oraz kryzys migracyjny zmieniły życie Turków, a w szczególności mieszkańców południowego wschodu i regionów przy granicy z Syrią.                                     

Ostatnim punktem programu była prelekcja Przemysława Śmiecha, autora książek oraz naszego Ambasadora Dobrej Książki 2021. Pan Śmiech w czasie wykładu „Gwara na Nalewkach” opowiadał o wpływie kultury żydowskiej na gwarę warszawską. Przekazywał również słuchaczom anegdoty z życia Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz czytał fragmenty swoich książek – „Mowa z Grochowa” oraz „Na drugie nóżkie”.                                                         

Należy jeszcze wspomnieć, że w czasie trwania Nocy Bibliotek uczestnicy mogli obejrzeć kolorową wystawę maskotek tworzonych na szydełku przez panią Mirosławę Bułatowicz, wolontariuszkę Biblioteki przy ul. Egipskiej. Ponadto zostały przedstawione informacje o przebiegu i wynikach tegorocznej edycji Wakacyjnego Bingo Książkowego.   

Podczas Nocy Bibliotek staraliśmy się udowodnić, że „czytanie wzmacnia”. Jednak co konkretnie? Z pewnością pamięć, wrażliwość, wiedzę, fantazję… Po ostatnim wydarzeniu możemy jeszcze dodać, że czytanie wzmacnia również relacje między biblioteką a lokalną społecznością. Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, które wzięły udział w Nocy Bibliotek! Jesteśmy wdzięczni także Wydawnictwu Nasza Księgarnia oraz Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej za wsparcie promocyjne gry miejskiej. Ten wieczór z pewnością zapamiętamy na długo!

Czytanie wzmacnia. VII Noc Bibliotek na Pradze-Południe

Utworzono dnia 15.10.2021, 10:32

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki