Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Relacja z lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 01.03.2022
Czcionka:

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było szczególne ze względu na książkę, o której rozmawialiśmy. „Święto ognia” Jakuba Małeckiego spodobało się wszystkim Klubowiczom, podobnie jak omawiany wcześniej „Saturnin” tego autora.

To opowieść o rodzinie naznaczonej tragedią, pisana z perspektywy młodej, niepełnosprawnej kobiety, jej kochającej balet i zatracającej się w tańcu siostry oraz ojca, który próbuje dać im oparcie, a jednocześnie sam zmaga się z życiową traumą. Ich losy są dramatyczne, a jednak nie ma tu epatowania nieszczęściem.  Jest subtelna opowieść o  tym, co nas w życiu kształtuje i popycha do działania. O różnych drogach, jakimi  podążamy w poszukiwaniu nadziei i sensu. Po prostu piękna historia. Może zbyt piękna. To był zresztą jedyny zarzut podnoszony przez Klubowiczów - że może w „Święcie ognia” kanty zostały zbyt wygładzone, a motywacje bohaterów uproszczone. Ale poza tym małym znakiem zapytania był pełen zachwyt i podziw dla Jakuba Małeckiego, który okazuje się być jednym z naszych ulubionych pisarzy.

Jednocześnie można zauważyć, że Klubowicze najchętniej sięgają po książki autorów, którzy starają się pokazać całe bogactwo przeżywania świata w różnych życiowych okolicznościach. Taka była też omawiana w styczniu powieść „Przejście” Pajtima Statovcia, fińskiego pisarza pochodzącego z Kosowa. Tutaj historia splata się z osobistą opowieścią o dorastaniu, emigracji, o poszukiwaniu tożsamości i własnego miejsca na ziemi.

Rozmawiamy jednak nie tylko o powieściach, czego przykładem może być „Jadąc” Eustachego Rylskiego, zbiór esejów poświęconych podróży i muzyce. Nasze grudniowe spotkanie poświęcone tej książce stało się też pretekstem do rozmowy o muzycznych wątkach w literaturze i w ogóle o muzyce w naszym życiu.

          Klubowiczów oraz osoby, które chciałyby do nas dołączyć zapraszamy na kolejne spotkanie. 9 marca 2022 roku o godz. 17:30 będziemy rozmawiać o debiutanckiej powieści belgijskiej pisarki Adeline Dieudonné „Prawdziwe życie”. Książka, poruszająca bolesne i kontrowersyjne tematy, otrzymała już 14 nagród literackich. Zachęcamy do lektury i do dyskusji.

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki