Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

W pałacu sułtana Sulejmana… - spotkanie z Agnieszką Aysen-Kaim

Utworzono dnia 23.02.2018, 11:17

        Któż z nas oglądając tak popularne ostatnio tureckie seriale, podziwiając piękne kobiety, przystojnych mężczyzn i niezwykle efektowne stroje, nie zechciałby choć na chwilę, przenieść się w czasy sułtana Sulejmana Wspaniałego? Ale czy na pewno ów okres w historii Imperium Osmańskiego był taki, jakim malują go twórcy tureckich „mydlanych oper”?
       O fenomenie tego rodzaju seriali w środę, 21 lutego 2018 r. podczas spotkania w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 44, opowiedziała Agnieszka Aysen-Kaim, orientalistka, przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk. Poznaliśmy realia i konteksty historyczne, które panowały w Imperium, przenieśliśmy się do haremu Sulejmana, gdzie mieszkały jego nałożnice. Pani Agnieszka opowiedziała również o hierarchii panującej w tym, przedziwnym dla nas, ludzi zachodu, miejscu. Ciekawie zabrzmiała również historia o prężnie rozwijającej się kinematografii tureckiej i rewolucji, jaką seriale, m.in. „Wspaniałe stulecie” oraz te, których akcja toczy się we współczesnych nam czasach: „Tysiąc i jedna noc” czy „Meandry uczuć” wywołały wśród arabskich kobiet.
       Niezwykle wciągające spotkanie z pewnością będzie miało swój dalszy ciąg, gdyż nie starczyło czasu na wiele tematów, którymi zainteresowani byli nasi Czytelnicy.

 

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Kody Empik Go

Plan działań czerwiec 2022

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Nagroda Literacka m .st. Warszawy

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.