Standardy Ochrony Małoletnich w Bibliotece
Warszawa, dn. 08.08.2024
Standardy Ochrony Małoletnich w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla
w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
w wersji skróconej przeznaczonej dla czytelników małoletnich
Nasza Biblioteka tworzy warunki do skutecznej pomocy w sytuacjach dla Ciebie trudnych, w sytuacjach, w których możesz doznawać krzywdzenia, bądź przemocy wobec Ciebie, a także w sytuacjach, kiedy jesteś świadkiem takich zachowań wobec Twoich koleżanek i kolegów.
Pamiętaj, że:
- Masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem.
- Prawo do ochrony przed przemocą oznacza, że bicie i poniżanie, krzywdzenie psychiczne, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne.
- Nikt nie ma prawa Cię bić, prześladować czy wykorzystywać w celach seksualnych.
- Nikt nie ma prawa Cię dotykać w sposób, którego sobie nie życzysz i nakłaniać lub zmuszać do kontaktów seksualnych.
- Nikt nie ma prawa angażować Cię w produkcję narkotyków i handel nimi ani zmuszać czy namawiać do ich zażywania.
- Masz prawo do życia bez wyzyskiwania i wykorzystywania, nikt nie może siłą zmuszać Cię do zrobienia niczego, a zwłaszcza czegoś złego. Nikt też nie może Ciebie zmuszać do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób.
- Masz prawo do życia bez przemocy i poniżania. Nikt nie może Cię bić ani znęcać się nad Tobą w inny sposób.
- Masz też prawo do szukania wszelkiej pomocy, zawsze, gdy jesteś krzywdzony.
Dla zapewnienia Twojego bezpieczeństwa Biblioteka wypracowała bardzo ważny dokument – „Standardy ochrony małoletnich”. Jest on wyrazem troski o Twoją ochronę w sytuacjach, w których czujesz się skrzywdzony. Troskę tę rozumiemy jako szczególną dbałość o Twoją godność oraz o Twoje dobro fizyczne i psychiczne.
Prosimy Cię pamiętaj, aby przebywając w naszej Bibliotece:
- zachowywać się z kulturą.
- szanować innych, w tym swoich rówieśników.
- przestrzegać obowiązujących zasadą i reguł porządkowych.
- wykonywać polecenia pracowników Biblioteki.
Chcemy abyś wiedział, przeczytaj to uważnie:
Jeżeli spotkało Cię w domu albo w Bibliotece, coś, czego nie akceptujesz, coś co Cię niepokoi, martwi, smuci, albo ktoś Cię skrzywdził lub zachował w sposób nieodpowiedni, albo w sposób, którego nie akceptujesz, śmiało możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc każdego z pracowników Biblioteki. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był bezpieczny.
CZĘŚĆ I
Pracownicy Biblioteki
W naszej Bibliotece pracowników obowiązują konkretne zasady zachowania względem małoletnich. Pracownicy:
- nie łamią obowiązującego prawa, ustalonych norm i zasad. Wszyscy czytelnicy są przez nich traktowani sprawiedliwie. Pracownicy nie dzielą i nie dyskryminują (ze względu na pochodzenie, poczucie tożsamości, wiek, płeć, status materialny, wygląd zewnętrzny, wiedzę i umiejętności),
- nie stosują żadnej formy przemocy wobec czytelników,
- nie stosują naruszających godność wypowiedzi o podtekście seksualnym, nie nawiązują w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej,
- informują czytelników, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy,
- kontaktują się z czytelnikami tylko w sposób jawny, wyłącznie w godzinach pracy i w zakresie mieszczącym się w ich obowiązkach zawodowych,
- nie nawiązują kontaktów z czytelnikami poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie do nich zaproszeń w mediach społecznościowych. Nie kontaktują się z nimi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
CZĘŚĆ II
Małoletni czytelnicy
- Czytelnicy mają obowiązek przestrzegania zasad i norm zachowania określonych w regulaminach Biblioteki. Ich naruszenie skutkuje konsekwencjami przewidzianymi w wyżej wymienionych dokumentach, z zawieszeniem Karty Czytelnika włącznie.
- Czytelnicy uznają prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych – nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność.
- Kontakty między czytelnikami cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, np. używanie zwrotów grzecznościowych typu proszę, dziękuję, przepraszam; uprzejmość; życzliwość; poprawny, wolny od wulgaryzmów język; kontrola swojego zachowania i emocji; wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.
- Czytelnicy budują wzajemne relacje poprzez niwelowanie konkurencyjności między sobą w różnych obszarach życia, wzajemne zrozumienie oraz konstruktywne, bez użycia siły, rozwiązywanie problemów i konfliktów między sobą. Akceptują i szanują siebie nawzajem.
- Czytelnicy okazują zrozumienie dla trudności i problemów kolegów i oferują im pomoc. Nie kpią, nie szydzą z ich słabości, nie wyśmiewają ich, nie krytykują.
- Czytelnicy nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych.
- Czytelnicy mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania pracowników o zaistniałych zagrożeniach.
- Jeśli czytelnik jest świadkiem stosowania przez innego czytelnika jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią, np.: pomaga ofierze, chroni ją, szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej (zgodnie z obowiązującymi w Bibliotece procedurami).
CZĘŚĆ III
ZASADY TWOJEGO POSTĘPOWANIA W SYTUACJI, W KTÓREJ DOZNAJESZ KRZYWDY
Rodzaj krzywdy |
---|
Znęcanie się, przemoc fizyczna, słowna, psychiczna stosowane wobec małoletniego |
- Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powiedz o tym pracownikowi Biblioteki. Przedstaw mu sytuację, jeśli masz świadków przemocy stosowanej wobec Ciebie, poproś ich, żeby poszli z Tobą. Poproś o reakcję, wsparcie i pomoc. Poinformuj także rodziców o tym, co Cię spotyka.
- Pracownik, do którego się zgłosiłeś, podejmie działania, mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Działania te może podjąć we współpracy z rodzicami, jeśli wyrażą oni wolę uczestniczenia w postępowaniu wyjaśniającym.
Rodzaj krzywdy |
---|
Celowe zniszczenie lub kradzież Twojej rzeczy |
- Zgłoś zdarzenie kradzieży lub zniszczenia Twoich rzeczy pracownikowi Biblioteki - przedstaw mu, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach to się stało. Poinformuj o ewentualnych świadkach zdarzenia.
- Powiedz o tym zdarzeniu swoim rodzicom.
Rodzaj krzywdy |
---|
Przemoc domowa, która jest stosowana wobec Ciebie |
Możesz ujawnić wybranemu pracownikowi Biblioteki, do którego masz zaufanie, że dzieje Ci się krzywda i poprosić go o pomoc w tej trudnej dla Ciebie sytuacji.
Może wystąpić również przypadek, że pracownik obserwując Cię, podejrzewa, że jesteś krzywdzony, chociaż mu tego nie zgłosiłeś. W tej sytuacji specjalny pracownik Biblioteki przeprowadzi rozmowę z Tobą oraz Twoimi rodzicami / prawnymi opiekunami, w celu zweryfikowania podejrzeń.
Pamiętaj, że możesz opowiadać o tym, co się wydarzyło, swobodnie - opowiedz o zachowaniu sprawcy i swoich odczuciach. Nie musi być zachowana kolejność wydarzeń. Pracownicy dadzą Ci czas na wypowiedzenie się i nie będą Cię korygować. Żeby uzyskać jak najwięcej informacji, mogą Ci zadać dodatkowe pytania.
Rodzaj krzywdy |
---|
Nierówne traktowanie – dyskryminacja małoletniego |
- Porozmawiaj z pracownikiem, któremu ufasz i opowiedz szczerze o tym, czego, z jakiego powodu i od kogo doświadczyłeś. To trudna dla Ciebie sytuacja, więc nie obawiaj się poprosić bibliotekarza o pomoc i interwencję w tej sprawie.
- Poinformuj także swoich rodziców o całej sytuacji, przedstaw im wszystkie okoliczności zdarzenia.
- Twoi rodzice i Ty możecie zwrócić się pomoc także do organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką praw dziecka.
Rodzaj krzywdy |
---|
Stosowanie wobec małoletniego cyberprzemocy |
- Postaraj się zabezpieczyć dowody przemocy w sieci stosowanej wobec Ciebie.
- Zgłoś ten fakt pracownikowi Biblioteki i rodzicom
- Jeśli masz świadków doświadczanej przez Ciebie cyberprzemocy, powiedz o nich pracownikowi. Identyfikacja sprawcy często jest możliwa dzięki zebranym materiałom – wynikom rozmów z osobą zgłaszającą, z ofiarą cyberprzemocy, analizie zebranych dowodów z sieci.
- Pracownik wspólnie z Tobą oceni, czy zdarzenie wyczerpuje znamiona cyberprzemocy, czy jest np. niezbyt udanym żartem. Pracownik może też o zaistniałym zdarzeniu cyberprzemocy poinformować Twoich rodziców lub nawet policję – decyzję w tej sprawie podejmie wspólnie z Tobą, rodzicami i dyrektorem Biblioteki
Rodzaj krzywdy |
---|
Zagrożenie bezpieczeństwa małoletniego w wyniku sekstingu |
Jeśli Ty i/lub Twoi rodzice uznają, że jesteś ofiarą sekstingu:
- Opowiedz o nim dokładnie rodzicom lub pracownikowi Biblioteki, któremu ufasz.
- Zbierz i zabezpiecz dowody dostępne w formie elektronicznej - przesyłane zdjęcia, zrzuty ekranów portali, w których opublikowano zdjęcia. Dzięki nim możliwa będzie identyfikacja sprawcy. Ponieważ seksting jest karalny, skrupulatność i wiarygodność dokumentacji ma duże znaczenie.
- Przekaż zebrane materiały pracownikowi Biblioteki.
Rozmowa na temat samego zdarzenia czy identyfikacji potencjalnego sprawcy będzie realizowana w warunkach komfortu psychicznego dla Ciebie – ofiary sekstingu, z szacunkiem dla Twojej indywidualności i przeżytego stresu.] Pracownik wspólnie z Tobą oceni, czy zdarzenie wyczerpuje znamiona cyberprzemocy, czy jest np. niezbyt udanym żartem. Pracownik może też o zaistniałym zdarzeniu cyberprzemocy poinformować Twoich rodziców lub nawet policję – decyzję w tej sprawie podejmie wspólnie z Tobą, rodzicami i dyrektorem Biblioteki.
Rodzaj krzywdy |
---|
Wysyłanie małoletniemu w Internecie treści szkodliwych, nielegalnych i niepożądanych |
Jeżeli ktoś wysyła Ci w Internecie treści nawołujące do samookaleczeń, samobójstw, zachowań szkodliwych dla zdrowia, treści dyskryminujące, promujące wrogość, nienawiść, treści pornograficzne dostępne bez żadnego ostrzeżenia, fake newsy - fałszywe wiadomości:
- Zgłoś ten fakt rodzicom albo pracownikowi Biblioteki, któremu ufasz.
- W miarę swoich możliwości i umiejętności zabezpiecz dowody. Skorzystaj z pomocy rodziców i pracowników. Jeśli masz świadków zdarzenia, poinformuj o nich.
- Kontakt z treściami szkodliwymi lub niebezpiecznymi może wywołać u Ciebie duży stres i frustrację. Skontaktuj się z pedagogiem lub psychologiem szkolnym i opowiedz mu, co czujesz – skorzystaj z ich pomocy.
Rodzaj krzywdy |
---|
Naruszenie prywatności dotyczące nieodpowiedniego bądź niezgodnego z prawem wykorzystania w sieci danych osobowych lub wizerunku małoletniego |
- Gdy sprawcą jest kolega - inny czytelnik - skontaktuj się z pracownikiem Biblioteki. Przedstaw mu sytuację (szczegóły sprawy), okoliczności naruszenia Twoich praw.
- Poinformuj równocześnie o zaistniałym zdarzeniu rodziców.
- W miarę Twoich możliwości zabezpiecz dowody naruszenia Twoich praw. Zgromadź sam lub z pomocą pracownika Biblioteki, posiadającego umiejętności z zakresu technologii cyfrowej materiały świadczące o wystąpieniu nieodpowiedniego lub niedozwolonego prawem działania – w formie elektronicznej (e-mail, zrzut ekranu, konwersacja w komunikatorze lub mms/sms).
- Przekaż dowody rodzicom i pracownikowi.
- Dokonaj zmian identyfikujących Cię w sieci – powinni być przy tym Twoi rodzice.
Rodzaj krzywdy |
---|
Nawiązywanie przez małoletniego niebezpiecznych kontaktów w Internecie |
Jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie prawni zgłoszą taki problem związany z Tobą lub zrobisz to Ty sam:
- Opowiedz o nim dokładnie rodzicom lub pracownikowi Biblioteki, któremu ufasz.
- Zbierz dowody dostępne w formie elektronicznej (zapisy rozmów w komunikatorach, na portalach społecznościowych; zrzuty ekranowe, zdjęcia, wiadomości e-mail). Zabezpiecz te dowody – możesz skorzystać z pomocy zaufanej osoby.
- Przekaż dowody pracownikowi i rodzicom. Od chwili przekazania przez Ciebie i rodziców dowodów, to Biblioteka we współpracy z rodzicami zgłasza sprawę policji w celu ustalenia sprawcy. I to policja prowadzi dalsze dochodzenie w Twojej sprawie.
Uwaga
Nie podejmuj samodzielnych działań w celu dotarcia do sprawcy – to zadanie policji. Nie próbuj bezpośrednio kontaktować się ze sprawcą.
PAMIĘTAJ !!!
KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności
JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego dziecka
to NATYCHMIAST powiedz o tym pracownikowi Biblioteki!