Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Otwarcie wystawy "Baśniowe światy Wandy i Bogusława Orlińskich"

Utworzono dnia 07.07.2023
Czcionka:

Baśniowe światy Wandy i Bogusława Orlińskich

 

Zapraszamy 10 lipca o godz. 18:00 na uroczyste otwarcie wystawy ilustracji Wandy  i Bogusława Orlińskich, wybitnych twórców związanych z Warszawą, których prace, pokazywane w Polsce i za granicą, cieszą się uznaniem potwierdzonym wieloma nagrodami.

Wanda Orlińska (1942-2017) ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1967 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Zajmowała się malarstwem i grafiką. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, jak również czasopisma i podręczniki szkolne.  Jej prace znaleźć można w książkach wielu znanych pisarzy i poetów, m.in. Wiery Badalskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Musierowicz, Zofii Beszczyńskiej, Joanny Chmielewskiej, Danuty Wawiłow. Brała udział w licznych wystawach w kraju, a także w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie i Londynie. Wanda Orlińska była żoną malarza Bogusława Orlińskiego.

Bogusław Orliński (1941-2022) ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1967 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Tworzył w dziedzinie ilustracji, grafiki i malarstwa sztalugowego, przez wiele lat był redaktorem graficznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia.

Jest autorem ilustracji do ponad stu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. do Baśni H.Ch. Andersena. Wielokrotnie reprezentował Polskę na najważniejszych międzynarodowych przeglądach ilustracji, m. in. na Biennale Ilustracji w Bratysławie i podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, a także m.in. w Hamburgu, Berlinie, Lipsku, Düsseldorfie, Londynie, Tokio, Pradze, Rio de Janeiro.

Wanda i Bogusław Orlińscy przez wiele lat uczestniczyli w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów, organizowanych przez Marię Grażynę Szpyrę i Krasnobrodzki Dom Kultury.

Wystawa, którą prezentujemy, powstała dzięki życzliwości i pomocy Zuzanny Orlińskiej, pisarki i ilustratorki, córki Wandy i Bogusława Orlińskich, oraz Mikołaja Kamlera, grafika i ilustratora, zięcia Artystów.

Dziękujemy za udostępnienie prywatnych zbiorów, inspirację oraz pomoc.

Wystawę „Baśniowe światy Wandy i Bogusława Orlińskich” można oglądać do 27 lipca 2023 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

Ewa Gruda

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki