Fundacja Polonia Union we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacją Sedeka, Biblioteką Publiczna im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód, Gallery La Vie Skin, Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja, Stowarzyszeniem Związek Przedsiębiorców Chińskich w Polsce, firmą Euroenergocommerce wraz z partnerami zapraszają na uroczystość VIVAT PATRIA! w hołdzie tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą, wolną i demokratyczną.
Na kalendarzowej mapie Polski jest wiele dat upamiętniających dzieje narodu polskiego, które na zawsze wpisały się w kształtowanie państwowości. Maj jest dla nas, Polaków, miesiącem szczególnym. „VIVAT PATRIA!”. Cytat ten z całą pewnością wyraziście oddaje ducha wydarzeń sprzed lat. 3 maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji – Święto Narodowe Trzeciego Maja, 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto 1 maja przypada rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Inspiracją przeprowadzenia uroczystości są wartości szczególnie ważne dla Polaków: suwerenność, dążenie do wolności, solidarność, braterstwo, poszanowanie godności i praw człowieka.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Uchwalona przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w dniu 3 maja 1791 roku Konstytucja, jak na tamte czasy, stanowiła bardzo nowatorskie posunięcie. Kształtowała bowiem podwaliny praworządności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wprowadziła trójpodział władzy, niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Radość z Konstytucji 3 maja nie trwała długo. Rozbiory Polski, które nastąpiły niedługo potem, nie były jednak w stanie złamać waleczności narodu. Burzliwe losy naszego kraju stanowią temat niezwykle obszerny, nurtujący również nas obecnych.
W tych dniach przypominamy sobie również, że my – Polacy – stanowimy ponad 60-milionowy naród. Skomplikowane dzieje Polski, a zwłaszcza splot wydarzeń ubiegłego stulecia (przesiedlenia, zmiana granic, deportacje, repatriacje, opuszczenie Polski z przyczyn politycznych, a również emigracja zarobkowa w czasach obecnych) sprawiły, iż ponad 20 milionów naszych rodaków żyje poza granicami Polski. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Ojczyzną i jedności wszystkich Polaków. Fundacja Polonia Union kieruje swe działania na rzecz wsparcia Polonii i Polaków za granicą, a w szczególności na rzecz Polaków ze Wschodu w przywróceniu praw niesłusznie odebranych – prawie powrotu do kraju przodków, repatriacji i prawie do przywrócenia i odzyskania obywatelstwa polskiego. Dziś nadal są łamane prawa obywatelskie, prawa polskiej mniejszości narodowej w kraju sąsiednim – w Białorusi, której tereny i ludność w owych czasach stanowiły trzon Wielkiego Księstwa Litewskiego w składzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wsparcie wspólnoty Polaków prześladowanych w Białorusi jest naszym historycznym i obywatelskim obowiązkiem. Bądźmy SOLIDARNI!
Na dzień 2. maja przypada również jeszcze jedno ważne święto, mianowicie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto tutaj wspomnieć o rzeczy niezwykłej wagi. Otóż biel i czerwień użyto jako barw narodowych w I rocznicę konstytucji 3. maja, a także pierwszy raz w dziejach parlamentaryzmu polskiego ujęto w ramy prawne użycie barw narodowych podczas obrad Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 r.
Uroczystość uświetniająca wydarzenia ważkie w dziejach kraju to nie tylko swego rodzaju lekcja historii i upamiętnienia dorobku naszych przodków, lecz także lekcja charakterystycznego dla nowoczesnych państw patriotyzmu, który wcale nie jest sprzeczny z poczuciem przynależności do wspólnoty europejskiej. Przywiązanie do Ojczyzny, chrześcijańskiego dziedzictwa naszej kultury jest wartością samą w sobie. Bierze się z miłości, poczucia utożsamienia ze wspólnotą, z historii, tradycji, kultury i sztuki. Budujmy Polskę, w której miłość do ojczyzny, troska o polską tożsamość i tradycję nie stoją w sprzeczności, lecz przyczyniają się do integracji europejskiej, wzbogacania wzajemnego potencjału gospodarczego, intelektualnego i kulturalnego, a także do głębszego porozumienia współczesnych Europejczyków. Wolność, demokracja i prawa obywatelskie, choć raz zdobyte i zapisane w konstytucji, nie są zdobyte raz na zawsze. Trzeba o nie dbać i zabiegać każdego dnia, by strzegł ich naród świadomy swych praw.
Celem realizacji wydarzenia jest poszerzenie świadomości odbiorców o dziejach kształtowania i budowy państwowości, co umacnia poczucie wspólnoty wszystkich Polaków w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję.
Program uroczystości VIVAT PATRIA zainicjowanej przez Fundację Polonia Union – zgodnie z zapotrzebowaniem szerokiej publiczności – obejmuje rys historyczny, a także koncert muzyki klasycznej i patriotycznej, tworzonej przez polskich kompozytorów „ku pokrzepieniu serc”.
Wydarzenia skierowane są do szerokiej grupy społecznej: młodzieży, studentów, do rodzin wielopokoleniowych, seniorów, środowisk polonijnych i kresowych, miłośników i sympatyków organizatorów uroczystości, a także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców i gości Mazowsza.
Wydarzenie w formie wirtualnej pozwala szerokiemu audytorium, przynajmniej na odległość, doznać pocieszenia oraz odrobiny optymizmu – poprzez obcowanie z tradycją i sztuką. Przyczynia się również promocji, a także popularyzacji tradycji oraz spuścizny historycznej i kulturowej Polski.
Transmisja uroczystości rozpoczyna się w dniu 30 kwietnia 2021 r. i od tego dnia będzie udostępniona w Sieci na kanale YouTube, Facebook, w witrynach internetowych współorganizatorów i partnerów wydarzenia.