Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Pragnienie czytania - XIV edycja bibliotecznego festiwalu czytelniczego

Utworzono dnia 19.04.2024
Czcionka:

Tydzień Bibliotek - 6-10 maja 2024 r. 


6 maja, godz. 17:00  

„Zapomniana księga” Pauliny Hendel spotkanie autorskie 

Prowadzi: Beata Jewiarz  

dla młodzieży, wstęp wolny

  

Paulina Hendel pochodzi z Miastka, małego miasteczka zagubionego wśród lasów i jezior. Obecnie mieszka w Gdańsku wraz z rodziną i psem Niją. Uwielbia czytać i pisać książki młodzieżowe, bo wierzy, że nasze metryki często pokazują więcej lat, niż mają nasze dusze. Fantastyka pozwala jej tworzyć i niszczyć całe światy, co czyni z wielkim zapałem. Autorka postapokaliptycznej serii „Zapomniana księga” oraz „Żniwiarza” – cyklu o słowiańskich demonach. Jej najnowsza powieść „Cmentarz osobliwości” zabiera czytelnika w zupełnie innym kierunku - do krainy chciwych bóstw i pokutujących dusz.  

  

Beata Jewiarz, aktorka, autorka, dziennikarka, związana z radiem od 2004 roku. Od 2010 roku na antenie Polskiego Radia RDC prowadzi autorski program „Niedzielny Poranek“. Rozmawia o książkach, teatrze, kinie, sztukach plastycznych oraz o edukacji twórczej, związanej ze światem dzieci. 


8 maja, godz. 17:30
ul. Meissnera 5

Ebrumagiczny świat tureckich obrazów (warsztaty z Modrą Sovą) 

dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapisy w Bibliotece przy ul. Meissnera 5  

  

Dajcie się porwać do magicznego świata tureckich obrazów wykonywanych tradycyjną sztuką Ebru. Podczas warsztatów zapoznacie się z tą niezwykłą techniką plastyczną i wykorzystacie nowe umiejętności, by stworzyć własny obraz. Umieszczone w antyramie dzieło weźmiecie go ze sobą jako pamiątkę z warsztatów. 


8 maja, godz. 17:30
al. Waszyngtona 2B  
 

Mitologiczne źródła fantastyki XX i XXI wiekuwykład Michała Friedricha

dla dorosłych, wstęp wolny

 

Dr Michał Friedrich kierownik Zakładu Edukacji Polonistycznej na Wydziale Polonistyki UW. Autor książki „Barok w poezji” Jerzego Harasymowicza, współautor tomu „Miłosz w szkole”. Prowadzi zajęcia z Mitologicznych źródeł fantastyki, Średniowiecza w kulturze popularnej, Kulturowej historii muzyki rozrywkowejUczył języka polskiego w trzech warszawskich liceach, kierował Działem Naukowo-Oświatowym Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.  

Wolny czas, który miewa rzadko, dzieli pomiędzy intensywną lekturę, punkowe i gotyckie koncerty, podróże po Skandynawii oraz polskie góry. 


9 maja, godz. 17:00  

ul. Meksykańska 3  

 

Wielka księga smoków i innych stworów słowiańskich warsztaty z Witoldem Vargasem

dla dzieci w wieku 7-10 lat, zapisy w Bibliotece przy ul. Meksykańskiej 3  

  

Witold Vargas, współautor Bestiariusza słowiańskiego zaprasza na warsztaty, podczas których wspólnymi siłami stworzymy jedną wielką „księgę harmonijkę". Jej bohaterami będą smok i różne stwory z Bestiariusza. Każdy uczestnik będzie współautorem tej księgi.   

  

Witold Vargas urodził się w Boliwii. W Polsce mieszka od 1981 roku. Tu skończył szkołę i studia artystyczne. Jest nauczycielem plastyki, ilustratorem i współautorem tekstów i ilustracji książek z serii „Legendarz", w tym bestsellera „Bestiariusza Słowiańskiego". Z zawodu także muzyk i gawędziarz. Opowiada na żywo baśnie własne i tradycyjne dla publiczności w każdym wieku. Poza tym pisze felietony do kilku czasopism, podróżuje po świecie i buduje instrumenty muzyczne. 


10 maja, godz. 18:00  

ul. Meissnera 5  

 

„Świat bezgranicznej fantazji”spotkanie z Radkiem Rakiem

dla dorosłych, wstęp wolny

Prowadzi: Beata Jewiarz  

 

Radek Rak, weterynarz z zawodu, prowadzi swoją praktykę lekarską w Krakowie. Praca weterynarza nie przeszkadza mu w tym, by tworzyć literaturę. Pisze w wolnych chwilach. Zadebiutował w 2014 roku powieścią „Kocham cię, Lilith”. Kolejne tytuły to „Puste niebo”, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, „Agla. Alef” i „Agla. Aurora”. Zdobywca m. in. Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody im. Janusza Zajdla za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. 

www.facebook.com/radoslav.rak  

 

Beata Jewiarz, aktorka, autorka, dziennikarka, związana z radiem od 2004 roku. Od 2010 roku na antenie Polskiego Radia RDC prowadzi autorski program „Niedzielny Poranek“. Rozmawia o książkach, teatrze, kinie, sztukach plastycznych oraz o edukacji twórczej, związanej ze światem dzieci. 

  


11 maja 2024 r. 15:00-20:00 

Piknik w Parku „Nad Balatonem” 

 

 

15:00 ROZPOCZĘCIE

15:20 - 16:45 - "Jak zawekować potwora?” — spotkanie z Marcinem Szczygielskim
dla dzieci w wieku 8-12 lat

Marcin Szczygielski
Miłość do książek i czytania rozbudziła w nim Mama. Dziś Marcin Szczygielski sam tworzy i jak powiedział „pisząc przeżywa przygody swoich bohaterów.” Pisze książki zarówno dla dorosłych czytelników, jak również dla dzieci i młodzieży. „Czarny młyn”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Serce Neftydy”, „Leo i czerwony automat” - to tylko kilka tytułów. „Kwiatokosy” i „Szkieletnicy” to lekka lektura z dreszczykiem dla młodszych czytelników (8-12 lat) i właśnie „Dom Rodomiłów” będzie tematem spotkania.

15:30 -19:00 - Hodowla Stworzeń Mitycznych i Baśniowych, czyli istot fantastycznych, słodkich monstrów, uroczych kreatur, surrealistycznych cudaków i sennych dziwaków!

15:30 - 17:00 - Jak wyhodować stworka?
dla dzieci w wieku 5-12 lat

18:00 - 19:00 - Stworkotworzenie i potworkotwórczość, czyli o powstawaniu osobistych postaci fantastycznych
dla młodzieży i dorosłych

Maja Lin Wolińska
Od pięciu lat tworzy artystyczny projekt rękodzielniczy „Hodowla Stworzeń Mitycznych i Baśniowych”, łącząc techniki rzeźbiarskie, szydełkowe i bajarskie. Oprócz tego zajmuje się upcyclingiem, przerabianiem ubrań i malowaniem na różnych powierzchniach. Swoje prace prezentuje na targach, eventach i konwentach fantastycznych w całej Polsce. Od niedawna organizuje także cykliczne warsztaty stworkotwórcze na Stacji Praga.

16:00-18:00 - Bajanie niesamowitości — opowieści słowiańskie Witolda Vargasa
dla dzieci w wieku 7-10

Opowieści o słowiańskich Bogach, stworach i demonach na podstawie “Bestiariusza słowiańskiego” w wykonaniu autora książki i bajarza Witolda Vargasa. Prosimy uzbroić się w odwagę, ciekawość i poczucie humoru!

17:00-18:30 - Wszyscy jesteśmy splątani srebrnymi nićmi. Wszystkie czyny mają konsekwencje” — spotkanie z Agnieszką Sorycz
d
la młodzieży i dorosłych
Prowadzi: Magda Rój

Agnieszka Sorycz
Swoje umiejętności pisarskie kształciła pod okiem Jakuba Winiarskiego w Pasji Pisania. Jej debiutancka powieść – „Północny Sabat”- ukazała się w październiku 2021 i spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelniczek zarówno książek obyczajowych, jak i fantastycznych. Prowadzi książkowo-filmowego bloga @Urbanfantastyka, gdzie spotykają się fani dobrych historii. Bezchmurne wieczory najchętniej spędza w szczerym polu z teleskopem.

Magda Rój
Bibliotekarka od wielu lat związana z Saską Kępą. Prywatnie matka dwójki nastolatków. Miłośniczka pieszych wycieczek i dobrej kawy.

17:00 - Turniej fantasTYczny – zabawy międzypokoleniowe
dla dzieci, młodzieży i dorosłych

zapisy od 16:30

Turniej magiczny – zmagania wiedzowo-sprawnościowe dla małych i dużych, rodzin, przyjaciół, znajomych. Łączymy radość ruchu, ciekawej rywalizacji, wspólnego spędzania czasu z wiedzą na temat znanych i lubianych książek fantasy. Zgłoszenia w dniu zawodów, czyli 11 maja!

15:00-19:00

Ennorath: wioska tolkienowska - m.in. warsztaty introligatorskie, projektowania fantastycznych bestii, pisma Sindarin, konkurs wiedzy o Tolkienie, ścianka fotograficzna “Drzwi Morii". 

Zioła wśród nas – warsztaty robienia ziołowych herbat
Odkryjcie właściwości ziół, których moc może odmienić spojrzenie na przyrodę. Poznajcie sekrety eliksirów, mikstur i magicznych napojów, które ożywią Wasze zmysły i pobudzą wyobraźnię. Dołączcie do naszego magicznego wydarzenia i zanurzcie się w fantastycznym świecie zielarstwa!
Warsztaty poprowadzi Jolanta Kusak - zielarka, fitoterapeutka, refleksolog. Pasjonatka życia bliżej natury, która od lat zgłębia tajniki ziołowej medycyny i eksperymentuje z naturalnymi metodami leczenia. Jest założycielką Zielonej Pokrzywy.


Lalki-motanki to pradawne słowiańskie amulety o bardzo konkretnym, magicznym działaniu. Niektóre z nich chronią domowników, inne tworzą więź między matką i dzieckiem, a jeszcze inne spełniają marzenia. Wszystko zależy od intencji, z jaką zostały zrobione, oraz od rodzaju laleczki.
Tradycyjnie motane są z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem. Wszystkie materiały do wykonania motanki powinny być naturalne i "związane" z osobą, która tę motankę wykonuje.
Najważniejsza zasada, której trzeba przestrzegać podczas motania to, nieużywanie igieł i nożyczek. Używając tych narzędzi można bowiem "podziurawić" los i ściągnąć na siebie nieszczęścia.

Warszawa Szyje to szkoła szycia i rękodzieła. Prowadzi różnorodne i kompleksowe kursy szycia zarówno od podstaw, jak i dla osób, które już szyć potrafią, ale wciąż chcą się doskonalić.  

 

Stoiska z rękodziełem:

Marta Tekielska: ręcznie szydełkowane ubrania i akcesoria

Agnieszka Kałmykow-Piwińska: ręcznie robione chusty i serwetki 

Paciorkowce i wisielce: kolczyki, zakładki do książek, breloczki, wisiorki i szpilki do włosów

Angelika Wojda: linoryty, rzeźby i obrazy z motywami słowiańskimi i fantasy

Kinga Ciepel: obrazy i magiczne przedmioty inspirowane naturą oraz fantastyką

Dodatkowo: ozdabianie zakładek do książek.
 

19:00-20:00 - Koncert zespołu Żniwa 

Żniwa to małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido, czyli Lidia i Paweł. Razem żyją i grają od 2017 roku!

Muzyka to ich życie i najgorętsza pasja. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, wyzwalający pierwotne instynkty, porywający do tańca, a momentami wprowadzający w nostalgię. Usłyszycie autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty, które zabrzmią zarówno na scenie z mikrofonami, ale też bez zasilania, w środku lasu.

 

Plan wydarzeń - maj 2024

Pobierz program

Uwaga! Zajęcia z arteterapii w Wypożyczalni przy ul. Egipskiej
zostały przełożone z 23 na 24 maja
o godz. 17:00. Przepraszamy za utrudnienia. 

Warszawska akcja "Lato w mieście" 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu KsiążkiLicznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 3519

W poprzednim tygodniu: 3957

W tym miesiącu: 13720

W poprzednim miesiącu: 17975

Wszystkich: 1211074