Odkrywamy Fredrę, cz. 7
Debiutem Fredry na teatralnych deskach była wystawiona w 1917 r. we Lwowie komedia “Intryga na prędce”, nie zebrała jednak entuzjastycznych recenzji. Za pierwszą poważną komedię Fredry uważa się natomiast “Pana Geldhaba”, wystawionego w październiku 1821 r.
Dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Ludwik Osiński, choć zgodził się wystawić sztukę, zwlekał z tym dwa lata. Ostatecznie warszawska publiczność ciepło ją przyjęła. Domagano się też ujawnienia nazwiska autora, bo wtedy takich informacji na afiszach nie podawano.
Premiera była jedną z najważniejszych chwil w życiu Fredry, o czym świadczy opisane przez niego potem wydarzenie. Po latach natknął się na wycinek z “Kuriera Warszawskiego”, zawierający recenzję.
“Widok tego świstka [...] cofnął mnie w chwile, gdym go drżącą ręką z koperty dobywał, gdym jednym tchem odczytał artykuł w nim zawarty o przedstawieniu Geldhaba. Tym samym uczuciem co wtenczas uderzyło serce moje. Mimowolnie teraz jak wtenczas kilka razy raz po raz czytałem to, co dla mnie niegdyś wyrocznią być się zdawało”.
