ODKRYWAMY FREDRĘ! 10/10
To już ostatni post z cyklu o Aleksandrze Fredrze. Oj, czas minął szybko! Zapoznajcie się zatem z ciekawostką na temat jednej z bardziej kontrowersyjnych komedii Fredry.
Sporo kontrowersji wywołała napisana przez Fredrę komedia “Mąż i żona”. To historia o romansach i małżeńskiej niewierności. Bohaterami są hrabia Wacław, żona Elwira, przyjaciel domu Alfred i pokojówka Justysia. W pierwotnym zakończeniu Justysia została obarczona odpowiedzialnością za zdrady i zesłana do klasztoru. Pozostali jednak wciąż Elwira, Wacław i Alfred.
“<<Sielanka małżeńska>> rozpoczynała się na nowo. Na nowo zacząć się mogła gra pozorów, zakłamania, wzajemnych omamień” - pisała historyczka literatury Krystyna Poklewska w książce “Aleksander Fredro”.
Po śmierci Aleksandra Fredry jego syn umieścił w wydaniu “Dzieł” inne zakończenie, w którym pokojówki nie ukarano, a hrabia wybaczył Elwirze oraz Alfredowi, co miało oznaczać moralną przemianę bohaterów.
Niektórzy historycy powątpiewają, czy rzeczywiście owe zakończenie napisał sam Fredro, tym bardziej, że tej wersji nie umieszczono w żadnym wcześniejszym wydaniu opublikowanym za życia pisarza. Według Poklewskiej nie była też ona “uzasadniona logicznie ni artystycznie w strukturze utworu”.
Cykl postów "Odkrywamy Fredrę" jest realizowany w ramach projektu "Fredro w roli głównej - kampania na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku Aleksandra Fredry". Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
