Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Nowa siedziba Biblioteki w Terminalu Kultury Gocław

Utworzono dnia 19.10.2021
Czcionka:

Biblioteka w Terminalu Kultury Gocław będzie funkcjonować na pierwszym piętrze budynku, na powierzchni około 1100 m2. Na działalność biblioteczną i edukacyjno-kulturalną przeznaczone zostanie 800 m2, w ramach których funkcjonować będą trzy oddziały biblioteczne. Ilość tamtejszych zbiorów została oszacowana na 80 tys.–100 tys. woluminów. Warto wiedzieć, że sieć placówek bibliotecznych w tej dzielnicy będzie powiększona o kolejną filię skierowaną do młodego czytelnika – Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 34. W ramach działań reorganizacyjnych planuje się także przeniesienie do nowo wybudowanego obiektu Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 44 (dotychczas działającej przy ul. Grochowskiej 333a), Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych, a także dyrekcji, zespołu administracyjnego oraz zespołu ds. działalności kulturalnej z siedziby przy ul. Meissnera 5. Na pierwszym piętrze „Terminalu” zaprojektowano Bibliotekę z wypożyczalnią i czytelnią, działem dziecięcym i młodzieżowym, multimediami oraz pomieszczeniami administracyjnymi. Następstwem powyższych działań będzie zmiana lokalizacji dwóch filii, mieszczących się obecnie przy ul. Witoszyńskiego2 – Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 19, które zajmą zwolnione powierzchnie w budynku przy ul. Meissnera 5.

Jaką ofertę edukacyjno-kulturalną przygotowaliśmy dla naszych Czytelników? Poza standardową działalnością Biblioteki, czyli wypożyczaniem i udostępnianiem zbiorów na zewnątrz i na miejscu, przewidujemy organizację nieodpłatnych warsztatów, spotkań autorskich, kursów komputerowych czy lekcji języków obcych, udostępnianie nowoczesnych technologii (komputerów i konsol wykorzystywanych w celach edukacyjnych i naukowych) oraz współpracę z okolicznymi przedszkolami, szkołami i innymi instytucjami edukacyjnymi. Aktualnym priorytetem zespołu pracowników Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe zaangażowanych w proces reorganizacji naszej sieci bibliotek jest uaktualnianie, doprecyzowywanie oraz sukcesywne wprowadzanie w życie opracowanych do tej pory założeń programowo-merytorycznych dla nowej placówki. Współtworząc to miejsce, dołożymy wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców Pragi-Południe, którzy za pośrednictwem Biblioteki pragną pogłębiać swoją wiedzę, poszerzać kompetencje i umiejętności, a także szukają ciekawej i wartościowej oferty spędzania czasu wolnego.

fot. Adrianna Tataj

 

Nowa siedziba Biblioteki w Terminalu Kultury Gocław

Utworzono dnia 02.11.2021, 14:38

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że w związku z dużą absencją pracowników jesteśmy zmuszeni do zmian godzin otwarcia filii i oddziałów Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.  Od 29 listopada do końca grudnia 2021 r. wszystkie placówki biblioteczne będą czynne w systemie jednozmianowym:

  • poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
  • wtorek, czwartek 10.00-16.00

Wyjątkiem są Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 (ul. Abrahama 10), które będą działać w godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
  • środa, piątek 09.00-14.00

Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej przy ul. Meissnera 5 pozostaje nieczynny. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy Czytelników o wyrozumiałość!


Uprzejmie informujemy o awarii linii telefonicznej w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 92 (ul. Biskupia 50). W sprawie rezerwacji książek z tej placówki można dzwonić do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42, tel. (22) 610 27 80.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2021 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.