Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szepty za plecami – „Biografie odtajnione” Joanny Siedleckiej. Styczniowe spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.06.2017
Czcionka:

Autorka przedstawia świat literatów jako wyzuty z wielu podstawowych, zdawać by się mogło ludzkich odruchów: solidarności, współczucia, lojalności. Najbliżsi przyjaciele zdradzają, donoszą, nie licząc się z konsekwencjami, oczekując tylko osobistych profitów. Joanna Siedlecka nie owija w bawełnę, nie używa pięknych, „gładkich słów”, nazywa rzeczy po imieniu, przedstawia rzeczywistość czarno na białym. Tezy podpiera nazwiskami, skanami dokumentów, co czyni pozycję rzetelną i wiarygodną. Dla niektórych ta bezpośredniość może być zbyt przytłaczająca, dla innych oczywista. Jedno jest pewne – autorka dysponuje dziennikarskim warsztatem najwyższych lotów, a książkę, jak zauważyli nasi Klubowicze, pomimo trudnej tematyki, czyta się świetnie.

Większości Klubowiczów książka przypadła do gustu. Niektóre osoby, zwróciły uwagę na to, że donoszącymi były często osoby bliskie, co boli najbardziej. Równie często były to osoby publicznie znane, jak choćby wymienieni przez autorkę reżyser Marek Piwowski czy [skrawki DKK] pisarka Krystyna Siesicka, których Joanna Siedlecka uznaje za tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Po lekturze „Biografii odtajnionych”, nie znając wcześniej dokonań tych postaci, można już na wstępie zrazić się do nich. Zapewne jednak warto prześledzić dokonania artystyczne i powody, dla których dana osoba znajdowała się w kręgu zainteresowania SB.

Oczywiście, dyskusja przeniosła się na inne, poboczne wątki, ale również niezwykle ważne. Rozmawialiśmy o naszych „narodowych” cechach, z których najczęściej wymieniany był strach. I o strachu wiele wyczytać można również z książki Joanny Siedleckiej. Strachu ofiar, którzy byli inwigilowani, ale również strachu inwigilujących, którzy dopuszczali się takich czynów z różnych, często tragicznych powodów. Książkę polecamy, szczególnie miłośnikom historii najnowszej.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, 1 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Rozmawiać będziemy o książce „Skrawki”, autorstwa Sigrid Combüchen. Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki