Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - kwiecień 2021 r.

Utworzono dnia 29.04.2021
Czcionka:
Pierwsze ze spotkań dotyczyło „Pokory” Szczepana Twardocha, historycznej powieści o Górnym Śląsku, wojnie i miłości. Jej główny bohater jest synem górnika. Życie dało mu możliwość wyrwania się z jego środowiska. Pomimo awansu społecznego nie potrafił skorzystać z otwierających się przed nim możliwości, pozostając wiecznym przegranym. Po części mogło to wynikać z tego, że często padał ofiarą przemocy. Jego chwiejność, uległość i brak konsekwencji nie zjednały mu jednak sympatii klubowiczów, którzy docenili natomiast bogactwo przedstawionej przez Twardocha panoramy Śląska z początków XX wieku.
 
Drugie spotkanie poświęciliśmy książkom poruszającym temat epidemii i zarazy. Każdy mógł samodzielnie wybrać lekturę, a efektami literackich poszukiwań podzieliliśmy się podczas spotkania. Wśród omawianych książek znalazły się zarówno arcydzieła literatury, jak i reportaże czy biografie, pokazujące zmagania ludzi z niewidzialnym przeciwnikiem w różnych czasach i miejscach.
 
Oto lista książek, do których nawiązywaliśmy podczas spotkania: Jerzy Ambroziewicz ­­– „Zaraza”, Tadeusz Biedzki – „W piekle eboli”, Albert Camus – „Dżuma”, Daniel Defoe  – „Dziennik roku zarazy”, „Dziennik Samuela Papysa”, Thomas Goetz – „Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy”, Adam Kucharski – „Prawa epidemii”, Jalu Kurek – „Grypa szaleje w Naprawie”, David Quammen – „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów”, Tomasz Mann – „Śmierć w Wenecji”, Jose Saramago – „Miasto ślepców”.
 
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 5 maja. Tym razem porozmawiamy o powieści „Saturnin” Jakuba Małeckiego.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - kwiecień 2021

Utworzono dnia 29.04.2021, 11:43

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KOMUNIKATY

Uprzejmie informujemy, że z powodu awarii Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 3 (al. Waszyngtona 2b) będzie nieczynna do odwołania.
Za utrudnienia przepraszamy!
 

Godziny otwarcia Biblioteki we wrześniu

Uprzejmie informujemy, że w dniach 01.09-30.09 filie i oddziały Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe będą otwarte dla Czytelników w następujących godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 13.00-19.00
  • czwartek, piątek 10.00-16.00

Wyjątkiem są placówki przy ul. Abrahama 10, które będą działać o następujących porach:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
  • środa, piątek 09.00-14.00

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2021 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.