Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

AKTUALNOŚCI:

E- kultura cz. 2 - darmowe audiobooki

Utworzono dnia 17.03.2021

Oto druga część cyklu "E-kultura"! Tym razem przygotowaliśmy listę internetowych źródeł dla wielbicieli książki mówionej. Często korzystacie z tej formy lektury?
 

czytaj dalej na temat: E- kultura cz. 2 - darmowe audiobooki

E-kultura cz. 1 - darmowe e-booki

Utworzono dnia 15.03.2021

Startujemy z cyklem postów "e-kultura" dotyczącym darmowych źródeł internetowych z literaturą i sztuką. Postanowiliśmy dla Was uaktualnić listę darmowych e-booków dostępnych do pobrania w Internecie. A już wkrótce więcej linków do... audiobooków!

czytaj dalej na temat: E-kultura cz. 1 - darmowe e-booki

Zakładki do książek dla Czytelników z okazji 106. rocznicy urodzin Patrona Biblioteki

Utworzono dnia 19.02.2021
W poniedziałek 22 lutego 2021 r. obchodziliśmy 106. rocznicę urodzin Patrona Biblioteki - Zygmunta Jana Rumla. Tego dnia w placówkach bibliotecznych na Pradze-Południe Czytelnicy otrzymali od nas w prezencie... piękne zakładki do książek, nawiązujące do postaci tego poety! Poniżej publikujemy również nasze zakładki do pobrania w formacie PDF. Zachęcamy do drukowania!
 
 
czytaj dalej na temat: Zakładki do książek dla Czytelników z okazji 106. rocznicy urodzin Patrona Biblioteki

106. rocznica urodzin Zygmunta Jana Rumla - Patrona Biblioteki

Utworzono dnia 22.02.2021

W dniu 22 lutego 2021 r. obchodzimy 106. rocznicę urodzin Zymunta Jana Rumla - poety, publicysty, absolwenta Liceum Krzemienieckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego oraz Patrona naszej Biblioteki. Przez krytyków literackich poezja Rumla stawiana jest na równi z dziełami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i innych wybitnych twórców pokolenia Kolumbów. To poeta nieznany, którego dziś chcemy odkryć na nowo. Niech ten dzień będzie szansą do sięgnięcia po jego wiersze i bliższego poznania jego osoby. Więcej informacji na temat życiorysu i twórczości naszego Patrona znajdziecie pod poniższym linkiem:

Link do strony o Zygmuncie Janie Rumlu

czytaj dalej na temat: 106. rocznica urodzin Zygmunta Jana Rumla - Patrona Biblioteki

Kilka słów o Tadeuszu Kościuszce. Lekcja historyczna w Bibliotece

Utworzono dnia 05.03.2021

W tym roku obchodziliśmy 275. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji zapraszamy do uczestnictwa w lekcji historycznej w Bibliotece, podczas której historyk Krzysztof Wysocki opowie o życiorysie słynnego generała. Nagranie znajduje się na naszym Facebooku oraz w serwisie YouTube i jest przeznaczone dla dorosłych i młodzieży.

czytaj dalej na temat: Kilka słów o Tadeuszu Kościuszce. Lekcja historyczna w Bibliotece

Mieć swój kolor. Koncert online Aldony Rogulskiej z zespołem

Utworzono dnia 05.03.2021

Z okazji święta Dnia Kobiet odbył się koncert online artystki Aldony Rogulskiej wraz z zespołem. Niniejsze wydarzenie pełniło również funkcję wirtualnego wernisażu prac Sylwii Kalinowskiej, pt. "Mieć swój kolor", które do 15 kwietnia będą dostępne w gmachu Biblioteki przy ul. Meissnera 5. Koncert online jest już dostępny na naszym Facebooku oraz na kanale YouTube.

 

Link do nagrania na YouTubie

Link do nagrania na Facebooku

czytaj dalej na temat: Mieć swój kolor. Koncert online Aldony Rogulskiej z zespołem

W moim domu, gdzieś na Pradze mieszka sobie krasnoludek

Utworzono dnia 07.01.2021
Do 7 stycznia 2021 r., w gmachu Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla przy ul. Meissnera 5, można było obejrzeć wystawę ilustracji Pauliny Kopestyńskiej.
W ramach wirtualnego finisażu chcielibyśmy przypomnieć Państwu książkę pt. "W moim domu, gdzieś na Pradze mieszka w sobie krasnoludek" wydanej w 2016 r. przez Bibliotekę. Tomik ten, stworzony z okazji stulecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy, zawiera wiersze dla dzieci autorstwa Grażyny Małkowskiej oraz ilustracje znakomitej artystki, jaką jest Paulina Kopestyńska.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmiku, w którym usłyszycie część wierszy pochodzących z książki "W moim domu, gdzieś na Pradze mieszka w sobie krasnoludek".
czytaj dalej na temat: W moim domu, gdzieś na Pradze mieszka sobie krasnoludek

Kobiety ze znanych obrazów - miniwykład prof. Hanny Krajewskiej

Utworzono dnia 05.03.2021

Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet serdecznie polecamy obejrzenie miniwykładu, w którym Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum w Warszawie Polskiej Akademii Nauk, opowiada o kobietach przedstawionych na znanych dziełach malarskich. Film jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży. Zostanie opublikowany w dniu 7 marca 2021 r. na Facebooku oraz na kanale YouTube Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

czytaj dalej na temat: Kobiety ze znanych obrazów - miniwykład prof. Hanny Krajewskiej

Nowe fanpage'e placówek bibliotecznych

Utworzono dnia 02.02.2021

Czy wiecie, że kolejne placówki biblioteczne na Pradze-Południe mają swoje strony na Facebooku? Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z działaniami Waszych filii. Zapraszamy do przejrzenia listy fanpage'ów oraz ich polubienia.

czytaj dalej na temat: Nowe fanpage'e placówek bibliotecznych

100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Utworzono dnia 22.01.2021

Dokładnie 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944), słynny poeta, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do przejrzenia linków, które pomogą Wam dowiedzieć się więcej na temat jego życiorysu oraz twórczości.

czytaj dalej na temat: 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Kody Empik Go

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Biuletyn Informacji Publicznej Bibliotekilink do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2021 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.