Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

"Zabawy z językiem". Historia Juliana Tuwima słowami Igora Pogorzelskiego.

Utworzono dnia 14.10.2019
Czcionka:

   Twórczość Juliana Tuwima wielu z nas kojarzy się, przede wszystkim, z utworami dla najmłodszych, m.in. „Lokomotywą”, czy z „Ptasim radiem”. Jednak nie należy zapominać jego niebagatelnej, wręcz kluczowej roli w historii polskiego kabaretu i teatru. Współpracował z warszawskim teatrzykiem Qui Pro Quo. Jego teksty na zawsze zapisały się w historii polskiej piosenki. Któż z nas nie zna, wykonywanego przez Czesława Niemena „Wspomnienia”, „Pomarańczy i mandarynek” wyśpiewanych przez Marka Grechutę czy „Grande valse brilliante” w brawurowej interpretacji Ewy Demarczyk. Wiele  tekstów, szczególnie te mówiące o miłości, jak choćby pochodząca z repertuaru Hanki Ordonówny piosenka „Miłość Ci wszystko wybaczy”, zadedykował Tuwim swojej ukochanej żonie, Stefanii Marchew. Opowieści o historii ich związku, stylu prowadzenia domu otwartego, pełnego ludzi i gwaru, poglądów politycznych poety i związków ze środowiskiem żydowskim, z którego wywodził się ,nie mogło zbraknąć na poniedziałkowym wykładzie Igora Pogorzelskiego. Mieliśmy okazję usłyszeć również wiele ciekawostek, m.in. o zamiłowaniu Tuwima do chemii i kolejnictwa, zabawnych sformułowaniach, jakie wyszły spod jego pióra, m.in. określających krawat mianem „zwisu męskiego”, czy związanych z wybitnymi poematami, które stworzył – „Kwiaty polskie” i „Bal w operze”. Podczas spotkania zaprezentowane zostały fragmenty filmowe i dźwiękowe, najbardziej znanych dzieł poety, a także fotografie, prezentujące jego życie codzienne.

   Choć, z różnych powodów, pisał pod wieloma pseudonimami, niepowtarzany i prawdziwie piękny język, jakim się posługiwał, zapewniły mu niezbywalne miejsce w panteonie polskich literatów.

 

"Zabawy z językiem". Historia Juliana Tuwima słowami Igora Pogorzelskiego

Utworzono dnia 01.10.2019, 15:00

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki