Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Polak, Węgier, dwa bratanki – smaki papryki w styczniowym Klubie Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 12.02.2019
Czcionka:

      Po otwarciu wieczoru przez Dyrektor Biblioteki, Mirosławę Majewską, głos zabrała prof. Hanna Krajewska, Prezes Towarzystwa Rapperswilskiego, którego celem jest promowanie polskiej kultury poza granicami kraju oraz scalanie Polonii przy ciekawych kulturalnych inicjatywach. Pani Profesor mówiła o działalności Towarzystwa, przedstawiała realizowane projekty, m.in. wystawę „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, przygotowaną przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Głos zabrała również Izabela Gass, Sekretarz Towarzystwa, przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk, współautorka m.in. książki „Polsko-węgierska mozaika”. Dowiedzieliśmy się o kulisach powstawania publikacji, a także o planach wydawniczych.

       Ostatnią prelegentką była pilotka wycieczek, miłośniczka Mozarta, Beethovena, znana już trampkowiczom – Kamila Wieczorek.
Dzięki jej opowieści mogliśmy dogłębnie poznać naszych bratanków – Węgrów. Zarówno od strony geograficznej, historycznej, obyczajowej, jak i kulturowej. Dzięki przybliżeniu nam śladów węgierskich na polskiej ziemi i polskich na terytorium Węgier, mogliśmy zauważyć, jak wiele prawdy niesie za sobą znane nam wszystkim powiedzenie – Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki. Wszak łączą nas postaci świętych – jak choćby Emeryka, Kingi czy Jadwigi, ale również nazywany na Węgrzech Tatą Józef Bem oraz wybitna polska piosenkarka – Edyta Geppert.
Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o zabytkach, przede wszystkim tych, znajdujących się w stolicy kraju – Budapeszcie, a także o kuchni, słynącej z dodawanej do prawie wszystkiego papryki, pysznych i sycących langoszy, lecza, zupy gulaszowej czy tortu Dobosza. Jak na miłośniczkę muzyki klasycznej przystało, Pani Kamila uraczyła nas ciekawostkami o wybitnych twórcach węgierskich. Wśród nich znaleźli się Ferenc Liszt, Franz Lehár, Imre Kálmán, czy zafascynowany Węgrami, twórca m.in. Tańców węgierskich, Johannes Brahms. Dzięki zaprezentowanym fragmentom muzycznym, choć byliśmy wciąż na warszawskim Gocławiu, poczuliśmy się jak podczas węgierskiej czardy. Prelegentka wspomniała również o ciekawostkach, m.in. o chęci zakupu zamku w Wyszehradzie i budapesztańskiego parlamentu przez lidera zespołu Queen, czy o słynnej kostce Rubika – która, choć od jej wynalezienia minęło 45 lat, jest wciąż jedną z najpopularniejszych gier logicznych. Całości spotkania dopełniła prezentacja multimedialna.

        Kolejne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek” zaplanowano na 27 lutego o godz. 18:00 w bibliotece przy ul. Meissnera 5. Opiekunka Klubu, Iwona Dziduch, opowie o swojej podróży do Asyżu. Zapraszamy!

Polak, Węgier, dwa bratanki – smaki papryki w styczniowym Klubie Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 01.02.2019, 12:37

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki