Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Modnie i szykownie – Dzień Kobiet w Bibliotece

Utworzono dnia 21.03.2019
Czcionka:

   W tym roku zaprosiliśmy do naszej siedziby przy ul. Meissnera 5 przedstawicielkę Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz- Katarzynę Kukwę. Ubrana w strój z lat trzydziestych XX wieku, wygłosiła prelekcję o zmianach w modzie kobiecej podczas dwudziestolecia międzywojennego. Barwną opowieść Pani Katarzyny wzbogaciła prezentacja multimedialna, na którą złożyły się zdjęcia międzywojennych elegantek, stare projekty strojów, ciekawe cytaty. Dowiedzieliśmy się o tym, co noszono w latach 20 i 30 ubiegłego wieku, o modnych dodatkach, fryzurach. Ciekawie zabrzmiał również kontekst historyczny i to, jak moda odpowiadała na styl życia codziennego kobiet. Pani Katarzyna opowiedziała również o największych kreatorach mody tamtych czasów.

   Kolejnym punktem wieczoru był finisaż wystawy „Być kobietą”. Obrazy Katarzyny Czajki, malarki, witrażystki, autorki decoupage, oglądać można było w Galerii Księżycowej przy ul. Meissnera 5 od 4 lutego. W nieszablonowy sposób, używając pięknych, nasyconych kolorów, artystka zaprezentowała niezaprzeczalne uroki kobiecego ciała. Z jej prac biją emocje, a każda oglądająca je Pani z pewnością odnajdzie siebie w uwiecznionych bohaterkach.

   Na zakończenie wieczoru miał miejsce finisaż wystawy biżuterii artystycznej autorstwa Edwarda Kuracińskiego. Dzięki kilku słowom artysty mogliśmy prześledzić ewolucję biżuterii – od pierwszych artefaktów, uznawanych za biżuteryjne, które mają ok. 22 tys. lat (kamyczki, muszle, pazury czy zęby) przez ozdoby ze złota, srebra i brązu, które preferowano w starożytnym Egipcie, aż do cenionych przez obywateli starożytnego Rzymu, kamieni szlachetnych – diamentów, topazów i rubinów.
Zainteresowane Panie mogły nabyć biżuterię, autorstwa Pana Edwarda, na kiermaszu wieńczącym piątkowe spotkanie.
 

Modnie i szykownie – Dzień Kobiet w Bibliotece

Utworzono dnia 11.03.2019, 10:20

Plan wydarzeń - kwiecień 2024

Media społecznościowe

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

Tłumacz PJM

Kody Legimi i IBUK Libra

Sowa Mobi

Fredro w roli głównej

Projekt "Fredro w roli głównej - kampania
na rzecz czytelnictwa w kontekście Roku
Aleksandra Fredry" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Góry literatury

Projekt "Góry literatury. Zdobądź szczyt" dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

BOOK

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Projekty europejskie

Flaga Unii Europejskiej
 

Biblioteka dla Ukrainy / Бібліотека для України

Mapa bibliotek obcojęzycznych w Warszawie

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki



 

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2022 r. - czytaj

 


WOLONTARIAT​

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej
 


link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki