Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

"Kto na to pozwolił ?" – rozmowa o serialu Alternatywy 4 z Januszem Płońskim w Saloniku literackim

Utworzono dnia 16.03.2018
Czcionka:

         W serialowe role wcieliła się śmietanka ówczesnego świata aktorskiego, m.in. Roman Wilhelmi, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz czy Zofia Czerwińska. Za kamerą stanął natomiast mistrz, niezastąpiony  Stanisław Bareja.
Czymże jednak byłby znakomity aktorski zespół pod wodzą choćby najlepszego reżysera, gdyby nie oni: scenarzyści. Żadna bowiem produkcja nie może obyć się bez scenariusza, pomysłu na historię, a tę Alternatywom 4 dostarczył tandem: Janusz Płoński i Maciej Rybiński.
To właśnie Janusz Rybiński był gościem marcowego spotkania w Saloniku literackim, który Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla współorganizuje z Europejskim Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku.

      Podczas wtorkowego wieczoru, 6 marca, mogliśmy posłuchać ciekawostek związanych z serialem, które zawarte zostały w wydanej w ubiegłym roku książce – „Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości”, w której Janusz Płoński wyjaśnia, szczególnie młodszemu pokoleniu, zawiłości związane z ówczesnymi realiami, a przede wszystkim, pokazuje blaski i cienie życia w latach osiemdziesiątych, które jak w soczewce skupił serialowy scenariusz. Niezwykle zabawnie zabrzmiała opowieść o „walce”, jaką w obronie własnej wizji artystycznej podjęła ekipa serialu, stając naprzeciw wszechobecnej wówczas cenzurze. Ukrywane wątki, aluzje, niedopowiedzenia, sugestie – żonglowano nimi po mistrzowsku i w wielu miejscach udało się wywieźć w pole czuje oko cenzora. Podczas jednego ze spotkań "na szczycie" wśród decydentów padło pełne oburzenia pytanie: kto na to pozwolił? Oczywiście, w tym mydleniu oczu cenzurze były i porażki, które wytrawny widz wychwyci podczas oglądania kolejnych odcinków.
      Salonik literacki to również szansa na przedstawienie sylwetki gościa, który odwiedza biblioteczne progi. Pan Janusz opowiedział nam o swoich zawodowych doświadczeniach i przygodach, czy to na polu dziennikarskim, czy pisarskim. Przytaczał anegdoty z czasów swojej działalności w redakcji kultowej gazety studenckiej „itd”. Z pasją mówił również o dorobku na polu literackim i książkach, szczególnie kryminałach, które powstały również przy współudziale innego tuza dziennikarstwa – Macieja Rybińskiego. Spod ich pióra wyszły, m.in. „Góralskie tango”, czy „Balladyna Superstar – git czytanka z momentami”. Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć rozmowy o kondycji polskiego kina, tego jak zmieniają się jego kanony i wartości, które powinien zawierać dobry film.
      Na kolejny Salonik literacki zapraszamy w kwietniu. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

"Kto na to pozwolił?" – rozmowa o serialu Alternatywy 4 z Januszem Płońskim w Saloniku literackim

Utworzono dnia 07.03.2018, 16:51

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

W dniach 12 - 24 listopada 2018 roku Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych będzie zamknięta ze względu na skontrum (inwentaryzację księgozbioru).
Przepraszamy za utrudnienia!

Dear Readers!

The Foreign Languages Library will be closed from November 12th to November 24th, 2018 due to inventory.
We apologise for any inconvenience.

 


 

Plan działań edukacyjno-kulturalnych
październik 2018

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.