Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Kraj tysiąca róż – Dzień z książką i kulturą Bułgarii

Utworzono dnia 29.03.2018
Czcionka:

         Tradycyjnie, wydarzenia towarzyszące Dniu z książką i kulturą…. podzieliliśmy na dwie części. W sesji porannej uczestniczyły dzieci, które uczestniczyły w warsztatach kultury bułgarskiej, prowadzonych przez Pamelę Kaczmarek.
Sesja popołudniowa rozpoczęła się powitaniem przez Dyrektor Biblioteki, Mirosławę Majewską, zaszczytnych gości, którzy postanowili wraz z nami spędzić to popołudnie. Był wśród nich, m.in. Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie – Ivan Kitov oraz Radca Ambasady Republiki Bułgarii– Kalina Stancheva, zarządzająca również Bułgarskim Instytutem Kultury, której towarzyszyli współpracownicy.  
          Podczas części artystycznej ukazaliśmy zgromadzonym na spotkaniu bogactwo bułgarskiego folkloru i literatury. Wszystko to za sprawą poezji, zaprezentowanej przez Łyczezara Seliaszkiego, bułgarskiego autora, tłumacza, eseisty, autora wielu przekładów i własnych tomików, uhonorowanego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prezentacja ta przeplatana była pieśniami bułgarskimi, które wykonała Weronika Gozdew-Kołacińska, Kierownik Pracowni Etnomuzykologii, Polska Pieśń i Muzyka Ludowa, autorki książek i artykułów z zakresu muzykologii. Pieśniarce akompaniowała Małgorzata Pałubska, znakomita skrzypaczka.
Dniu z książką i kulturą Bułgarii towarzyszyły również trzy wystawy: poświęcona sylwetkom Dory Gabe i Bojana Penewa, ikon oraz dokumentalna 100 lat akcji publicznej pt. Wsparcie wybitnych Bułgarów dla polskiej niepodległości 100 lat temu–ze zbiorów Bułgarskiej Akademii Nauk. Odwiedzający tego popołudnia bibliotekę mog li również nabyć oryginalne kosmetyki z róży bułgarskiej, które na stoisku prezentowała Slavina Holc, a także skosztować bułgarskich przysmaków, o które zatroszczył się Bułgarski Instytut Kultury. W informatorium prezentowany był film dokumentalny, pt. „Sofia – historia Europy”.
Mamy nadzieję, że dzięki zetknięciu z kulturą tego ciekawego zakątka, wielu naszych Czytelników wybierze Bułgarię jako kraj swoich wakacyjnych wojaży.

 
 

Dzień z książką i kulturą Bułgarii

Utworzono dnia 19.03.2018, 14:25

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

W dniach 12 - 24 listopada 2018 roku Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych będzie zamknięta ze względu na skontrum (inwentaryzację księgozbioru).
Przepraszamy za utrudnienia!

Dear Readers!

The Foreign Languages Library will be closed from November 12th to November 24th, 2018 due to inventory.
We apologise for any inconvenience.

 


 

Plan działań edukacyjno-kulturalnych
październik 2018

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.