Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 21.03.2019
Czcionka:

   Tym razem 12 maja, w samo południe, udaliśmy się do świata podróży, zarówno tych, które wiodą nas w różne zakątki globu, jak i tych, które odbywamy przemierzając kolejne strony interesujących książek. Wszystko to za sprawą tegorocznego hasła: „Czytaj, podróżuj, odkrywaj”. Tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem, organizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, objął Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, a także Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK. Sponsorami wydarzenia były wydawnictwa: Sklepu Podróżnika oraz Bezdroża, a współorganizatorem Centrum Promocji Kultury Praga-Południe.
    Rozpoczęcie festiwalu, który w tym roku poprowadziła para konferansjerów – Małgorzata Kalbarczyk, kierownik filii Biblioteki, zlokalizowanych przy ul. Egipskiej 7 oraz aktor, Robert Mazurkiewicz, ogłosił światu oboista Mateusz Żurawski, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Uroczystego otwarcia wraz z Dyrektor Biblioteki, Mirosławą Majewską, dokonał Tomasz Kucharski, a także: wiceburmistrz dzielnicy, Michał Wieremiejczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, zastępca Dyrektora Centrum Promocji Kultury, Mirosław Salach, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Praga-Południe, Andrzej Opala, przedstawiciele sponsorów i patronów oraz przyjaciele Biblioteki. Każdy zaprezentował fragment ulubionej książki o tematyce podróżniczej. Następnie sceną zawładnęły dzieci i młodzież z placówek oświatowych, zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowali oni programy artystyczne, zachęcające do dalszych i bliższych wojaży.

Miłym akcentem była wizyta reżysera teatralnego, filmowego i telewizyjnego, Macieja Wojtyszki, który przybył na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 246, poprzedzając słowem wstępu przedstawienie, pt. „Bromba i przyjaciele”.

   Na scenie podziwiać mogliśmy również minikoncerty piosenek ABBY i Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu Teatru N.O.R.A., interpretację „Odysei”, przygotowana przez Teatr PARADOX, a także inscenizację „Targ opowieści” w wykonaniu Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” i Agnieszki Aysen-Kaim. Na zakończenie festiwalu wystąpił Wojtek Kubiak, pierwszy wokalista zespołu „Mafia”, muzyk folkowy, rockowy, jazzowy, autor ponad 200 piosenek.
    Zabawnymi przerywnikami, akcentującymi jeszcze dobitniej podróżniczy charakter festiwalu, były konkursy dla dzieci, polegające na spakowaniu plecaków na czas. Chętni mogli wziąć udział w minigrze terenowej, sprawdzającej ich znajomość Dzielnicy Praga-Południe. Nagrodą w tym konkursie był profesjonalny plecak, ufundowany przez Wydawnictwo Sklepu Podróżnika. Natomiast książki, które otrzymały występujące na scenie dzieci, sprezentowało Wydawnictwo Bezdroża.

   Występom scenicznym towarzyszyło wiele atrakcji, odbywających się na terenie parku. W Namiocie Podróżnika można było spotkać, m.in. Barbarę Włodarczyk – znawczynię tematyki bliskowschodniej, byłą korespondentkę TVP w Rosji, czy ekipę Chilli Ogórka, przemierzającą świat hippisowskim busem. W namiotach odbywały się kiermasze taniej książki oraz animacje dla najmłodszych Czytelników. Swoje stoiska miały również: pracownia ceramiczna „Kreateria”, Osiedlowe Centrum Plastyki – Klub Twórczy „Vena”, prezentujące biżuterię artystyczną, ceramikę oraz malarstwo, Paulina Kopestyńska, malarka, a także Slaviana Holc, prezentująca na stoisku „Bułgarska róża” wyroby na bazie olejku różanego. Odwiedziły nas także wydawnictwa, m.in. Bezdroża, Stolica, Literówka.
    Ta wyjątkowo ciepła i bezchmurna sobota przejdzie do historii wydarzeń kulturalnych, realizowanych na terenie Dzielnicy Praga-Południe jako kolejne, wielkie święto książki i Czytelników. Jak co roku udowodniliśmy, że czytanie jest modne, inspirujące, a życie bez literatury jest o wiele uboższe.
Za rok widzimy się znowu, tym razem na jubileuszowej, X edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. Do zobaczenia!

Czytaj, podróżuj, odkrywaj. IX PRAGnienie czytaniA

Utworzono dnia 21.03.2019, 12:30

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia do 27 grudnia 2020 r. Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.