Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

„Wieczny tułacz” – śladami Mariana Hemara. Gala finałowa projektu „Droga do wolności”

Utworzono dnia 04.12.2018
Czcionka:

         Podczas niemal trzygodzinnego spotkania mogliśmy podziwiać kilkumiesięczną pracę warsztatowiczów, którzy pod kierunkiem prof. Stanisława Górki, znanego aktora filmowego i teatralnego oraz aktorki Moniki Świtaj, szlifowali swoje umiejętności recytatorskie, poznawali tajniki emisji głosu oraz wystąpień publicznych, ale przede wszystkim, obcowali z poruszającymi dziełami poetyckimi. Oczywiście repertuar wierszy krążył wokół tematów niepodległościowych, wszak projekt realizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które to biblioteka świętuje w przeróżny sposób.
      Już druga edycja warsztatów mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Funduszu Animacji Kultury 2018 w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

       Wieczór finałowy rozpoczęliśmy monodramem w wykonaniu Leszka Sobolewskiego, który przejmująco opowiedział autorską wizję walki o polskość podczas wojennej zawieruchy. Następnie swoimi umiejętnościami pochwalili się uczestnicy warsztatów „Droga do wolności”, wśród których byli przedstawiciele każdej grupy wiekowej, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. mickiewiczowską „Redutę Ordona”, „Elegię o… (chłopcu polskim)” autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy „Ballady i romanse” Władysława Broniewskiego. Na zakończenie mieliśmy okazję obejrzeć monodram „Wieczny tułacz” w wykonaniu Stanisława Górki. Mistrzowsko przedstawione zostały w nim wybrane utwory, które wyszły spod pióra Mariana Hemara, poety, komediopisarza, tekściarza.  Brawurowa gra aktorska Stanisława Górki oraz znakomity akompaniament Jerzego Derfla, pozwoliły poczuć klimat przedwojennej lwowskiej ulicy i wraz z pięknymi strofami przebyć drogę życia Mariana Hemara: jego miłości, walkę o wolność Polski w szeregach Strzelców Karpackich, czy pobyt w Londynie, którego nie opuścił do końcach swoich dni. Płakaliśmy ze śmiechu, aby za chwilę uciec w zadumę nad losem człowieka i jego ojczyzny.

       Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wieczór, zaangażowanym twórcom, ale przede wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy poświęcili swój czas i energię na przygotowanie wzruszającej prezentacji wyboru najznamienitszych dzieł polskiej poezji patriotycznej.

tekst.: Katarzyna Chacińska
zdjęcia: Krzysztof Niedolaz

„Wieczny tułacz” – śladami Mariana Hemara. Gala finałowa projektu „Droga do wolności”

Utworzono dnia 04.12.2018, 15:41

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

W dniu 12 grudnia Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów będzie czynna w godz. 10.00-14.00


W dniu 17 grudnia Czytelnia Naukowa będzie czynna w godz. 14.00-20.00


W dniach 24 - 26 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą nieczynne.
31 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą czynne w godz. 10.00-16.00

Przepraszamy za utrudnienia


DEAR READERS,
We would like to inform, that the Zygmunt Jan Rumel Public Library and all of its affiliates will be closed from December 24th  till December 26th, 2018
On December 31st, 2018 the Library will be open from 10 a.m. to 4 p.m.
We apologise for any inconvenience.

 

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1160

W poprzednim tygodniu: 3115

W tym miesiącu: 4736

W poprzednim miesiącu: 13420

Wszystkich: 146598

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.