Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Przez Bałkany z Andrzejem Pasławskim – lutowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 15.03.2018
Czcionka:

    Ten wybitny znawca i miłośnik Bałkanów oprowadził nas, m.in. przez Słowenię, gdzie w jej stolicy, Lublanie, podziwialiśmy pomniki, prezentujące najwybitniejszych przedstawicieli tego kraju. W Chorwacji zachwycaliśmy się bogactwem przyrody, w Bośni i Hercegowinie zatrzymaliśmy się, aby poznać Sarajewo – miasto o trudnej historii. W Czarnogórze, nazywanej przez znawców Perełką Adriatyku, zachwyciły nas majestatyczne góry, fiordy i czarnogórski Olimp.
     Wiele miejsca poświęciliśmy Albanii, w której Andrzej Pasławski gościł już niemal 30 razy. Ten kraj przyciąga prostotą i niezwykle łatwymi zasadami życia codziennego – nikt nie narzeka na gospodarzy, którzy pod autobusowymi wiatami pieką na ogniu mięso, aby potem móc sprzedać je lokalnym przechodniom, czy turystom, pragnącym zaznać „typowego” folkloru. I choć zasady BHP łamane są tutaj na każdym kroku, Albanię tworzą ludzie, łagodni, uśmiechnięci pomimo wszystko, chętni do pomocy i przede wszystkim, życiowo mądrzy.

      Nie sposób opowiadać o Bałkanach pomijając ich tragiczną, wojenną przeszłość. Konflikty wiszą tam nadal w powietrzu, gdzieś codziennie giną ludzie, a pomimo tego chętnie udajemy się w tamte rejony, zachęceni dziewiczymi, nieskażonymi terenami.
Środowemu spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, składająca się ze zdjęć autorstwa Pana Andrzeja, będącego nie tylko podróżnikiem, ale również instruktorem i pasjonatem fotografii.
     Dzięki popołudniu spędzonemu z Andrzejem Pasławskim, otrzymaliśmy wiele bardzo potrzebnych, a niekiedy niezbędnych rad i wskazówek, zapewniających bezpieczeństwo podczas nieszablonowych podróży po Bałkanach. Poznaliśmy sposoby na ocenienie solidności mostu wiszącego nad przepaścią, uwagę jaką, należy przywiązywać do patrzenia pod własne nogi. Poznaliśmy również argumenty za przewagą dróg szutrowych nad autostradami. A więc w drogę na południe!

    Podczas kolejnego spotkania Klubu Podróżnika „Trampek”, w środę, 28 marca o godz. 17:00, przez Austrię śladami Mozarta poprowadzi nas Kamila Wieczorek. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
 

 

GALERIE:

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00 


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy

W dniu 12 grudnia Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów będzie czynna w godz. 10.00-14.00


W dniu 17 grudnia Czytelnia Naukowa będzie czynna w godz. 14.00-20.00


W dniach 24 - 26 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą nieczynne.
31 grudnia wszystkie filie i oddziały Biblioteki będą czynne w godz. 10.00-16.00

Przepraszamy za utrudnienia


DEAR READERS,
We would like to inform, that the Zygmunt Jan Rumel Public Library and all of its affiliates will be closed from December 24th  till December 26th, 2018
On December 31st, 2018 the Library will be open from 10 a.m. to 4 p.m.
We apologise for any inconvenience.

 

Bibliotekon Praski

Bibliotekon Praski

Biuletyn Informacji Publicznej

stancjonarne punkty informacyjne
WDS 2018


Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2018 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1160

W poprzednim tygodniu: 3115

W tym miesiącu: 4736

W poprzednim miesiącu: 13420

Wszystkich: 146598

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.