Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szlakiem bawarskich zamków. Listopadowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”.

Utworzono dnia 19.12.2019
Czcionka:

   Ten kraj związkowy zamieszkuje ponad 12 mln. osób, a na jego terenie znajduje się aż 7 obiektów, z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszą podróż po Bawarii rozpoczęliśmy od jej północnych zakątków, gdzie w mieście Würzburg oglądaliśmy piękny, zdobiony barokowymi figurami świętych, most na rzece Men. Znajduje się tam imponująca katedra pw. Św. Kiliana oraz Twierdza Marienberg. Tam również mieści się, wpisany na listę UNESCO, dawny pałac biskupi.

   Następnie udaliśmy się na wschód, do miasta Bayreuth. To tam, jeden z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów, Richard Wagner, założył swój własny Teatr Operowy. Oprócz tego możemy zwiedzić tam również muzeum jego teścia, kolejnego wielkiego kompozytora, Ferenca Liszta. Odwiedziliśmy też zwany, ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, frankońskim Rzymem – Bamberg. Jego zabytkowe dzielnice figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy tam katedrę św. Piotra i św. Jerzego oraz, nietypowo usytuowany ratusz, który wybudowany został na moście.

   Kolejnymi miastami o których opowiedziała Pani Kamila były: Coburg i Norymberga. Pierwszy z nich zasłynął, przede wszystkim, jako miejsce urodzenia księcia Alberta, późniejszego małżonka Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Wiktorii.  Drugie miasto słynie z malowniczo położonego Zamku Cesarskiego, pięknej gotyckiej fontanny ozdobionej czterdziestoma rzeźbami, a także miejscem – słynną salą nr 600, w której odbywały się procesy nazistowaskich zbrodniarzy. W Ratyzbonie, kolejnym miejscu, które mieliśmy okazję podziwiać, znajduje się, wpisane na listę UNESCO, historyczne stare miasto.
Położony na południowy-zachód od niej Ausburg, poszczycić się może pierwszą renesansową budowlą na terenie całych Niemiec – Kaplicą Fuggerów. W tym mieście na świat przyszedł ojciec Mozarta.
Wraz z Panią Kamilą udaliśmy się również do Oberstdorfu, uzdrowiska, znanego ze znajdującej się w nim skoczni narciarskiej. W końcu trafiliśmy również do stolicy landu – Monachium, zamieszkiwanego przez 2,5 mln. mieszkańców. To tu urodził się król Ludwik II Bawarski, zwany Bajkowym Królem, pomysłodawca bodowy wielu pięknych, bajkowych wręcz zamków, będących wizytówka południowej Bawarii. Podczas spotkania „Trampka” usłyszeliśmy o historii kilku z nich, ich przepychu, zapierających dech w piersiach lokalizacjach. Neuschwanstein, Herrenchiemsee, czy Linderhoff to miejsca, w których szczególnie dobrze widać bajkowość ich pomysłodawcy, który tak nie lubił ludzi, że starał się uciekać od nich, budując swoje siedziby w niedostępnych górskich rejonach. Obecnie stanowią atrakcję turystyczną, choć sam Ludwik II polecił zniszczyć je po swojej śmierci. Jego postać jest zarazem barwna, ale przez swoje problemy psychiczne i niewyjaśnione okoliczności, w których pożegnał się z tym światem, Ludwik II również niespełniona i tragiczna.

   Kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika „Trampek” odbędzie się już w nowym, 2020 roku. Zapraszamy na nie 29 stycznia o godz. 18:00. Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla, mieszcząca się przy ul. Meissnera 5, odwiedzi Krzysztof Szczygielski, znany już Klubowiczom ze spotkania, na którym relacjonował swoją wyprawę na Kamczatkę. Tym razem opowie o podróży na Wyspy Owcze. Zapraszamy.

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55, mieszczące się przy ul. Egipskiej 7, będą nieczynne od 10 marca do odwołania z powodu prac remontowych (wymiana okien).

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać, znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19) oraz przy ul. Meksykańskiej 3 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 45, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 94).

Za utrudnienia przepraszamy!


Szanowni Czytelnicy!

Infomujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 78 w dniach 02.03-13.03 będzie nieczynna z powodu skontrum.


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67, mieszczące się przy ul. Abrahama 10, będą nieczynne do odwołania z powodu remontu.

Najbliższe biblioteki, z których mogą Państwo skorzystać znajdują się przy ul. Witoszyńskiego 2 – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 2 oraz ul. Egipskiej 7- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 62 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 55.

Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy


Warszawskie Dni Seniora


 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

Zostań wolontariuszem

Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny

Zakochaj się w Warszawie na Pradze-Południe
Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.