Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Szlakiem bawarskich zamków. Listopadowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”.

Utworzono dnia 19.12.2019
Czcionka:

   Ten kraj związkowy zamieszkuje ponad 12 mln. osób, a na jego terenie znajduje się aż 7 obiektów, z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszą podróż po Bawarii rozpoczęliśmy od jej północnych zakątków, gdzie w mieście Würzburg oglądaliśmy piękny, zdobiony barokowymi figurami świętych, most na rzece Men. Znajduje się tam imponująca katedra pw. Św. Kiliana oraz Twierdza Marienberg. Tam również mieści się, wpisany na listę UNESCO, dawny pałac biskupi.

   Następnie udaliśmy się na wschód, do miasta Bayreuth. To tam, jeden z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów, Richard Wagner, założył swój własny Teatr Operowy. Oprócz tego możemy zwiedzić tam również muzeum jego teścia, kolejnego wielkiego kompozytora, Ferenca Liszta. Odwiedziliśmy też zwany, ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, frankońskim Rzymem – Bamberg. Jego zabytkowe dzielnice figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy tam katedrę św. Piotra i św. Jerzego oraz, nietypowo usytuowany ratusz, który wybudowany został na moście.

   Kolejnymi miastami o których opowiedziała Pani Kamila były: Coburg i Norymberga. Pierwszy z nich zasłynął, przede wszystkim, jako miejsce urodzenia księcia Alberta, późniejszego małżonka Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Wiktorii.  Drugie miasto słynie z malowniczo położonego Zamku Cesarskiego, pięknej gotyckiej fontanny ozdobionej czterdziestoma rzeźbami, a także miejscem – słynną salą nr 600, w której odbywały się procesy nazistowaskich zbrodniarzy. W Ratyzbonie, kolejnym miejscu, które mieliśmy okazję podziwiać, znajduje się, wpisane na listę UNESCO, historyczne stare miasto.
Położony na południowy-zachód od niej Ausburg, poszczycić się może pierwszą renesansową budowlą na terenie całych Niemiec – Kaplicą Fuggerów. W tym mieście na świat przyszedł ojciec Mozarta.
Wraz z Panią Kamilą udaliśmy się również do Oberstdorfu, uzdrowiska, znanego ze znajdującej się w nim skoczni narciarskiej. W końcu trafiliśmy również do stolicy landu – Monachium, zamieszkiwanego przez 2,5 mln. mieszkańców. To tu urodził się król Ludwik II Bawarski, zwany Bajkowym Królem, pomysłodawca bodowy wielu pięknych, bajkowych wręcz zamków, będących wizytówka południowej Bawarii. Podczas spotkania „Trampka” usłyszeliśmy o historii kilku z nich, ich przepychu, zapierających dech w piersiach lokalizacjach. Neuschwanstein, Herrenchiemsee, czy Linderhoff to miejsca, w których szczególnie dobrze widać bajkowość ich pomysłodawcy, który tak nie lubił ludzi, że starał się uciekać od nich, budując swoje siedziby w niedostępnych górskich rejonach. Obecnie stanowią atrakcję turystyczną, choć sam Ludwik II polecił zniszczyć je po swojej śmierci. Jego postać jest zarazem barwna, ale przez swoje problemy psychiczne i niewyjaśnione okoliczności, w których pożegnał się z tym światem, Ludwik II również niespełniona i tragiczna.

   Kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika „Trampek” odbędzie się już w nowym, 2020 roku. Zapraszamy na nie 29 stycznia o godz. 18:00. Bibliotekę Publiczną im. Z. J. Rumla, mieszcząca się przy ul. Meissnera 5, odwiedzi Krzysztof Szczygielski, znany już Klubowiczom ze spotkania, na którym relacjonował swoją wyprawę na Kamczatkę. Tym razem opowie o podróży na Wyspy Owcze. Zapraszamy.

Koronawirus - dowiedz się więcej o działaniach Warszawy

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Projekt "Śledztwo w bibliotece - wirtualny escape room" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Tekst na czerwonym tle NOWOŚCI WYDAWNICZE

Odnośnik do strony www.facebook.com/Biblioteka.Praga.Poludnie/Odnośnik do strony www.youtube.com BibliotekiOdnośnik do profilu Biblioteki na portalu Instagram

GODZINY OTWARCIA

Od 1 grudnia do 27 grudnia 2020 r. Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy będzie ponownie otwarta dla Czytelników z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Zapraszamy do naszych placówek w następujących godzinach:
poniedziałek, środa, piątek 13.00-19.00
wtorek, czwartek 10.00-16.00.

Wyjątkiem są placówki biblioteczne przy ul. Abrahama 10 (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 67 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 110), które będą działać w godzinach:
poniedziałek, wtorek, czwartek 14.00-19.00
środa, piątek 9.00-14.00

Oddziały przy ul. Meissnera 5 (Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych, Wypożyczalnia Książki Mówionej, Czytelnia Naukowa nr V) będą nieczynne w soboty. Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej pozostanie nieczynny do odwołania.

Biuletyn Informacji Publicznej Biblioteki


link do strony Warszawskich Dni Seniora


 

link do strony z informacją o funkcjonowaniu Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora

Mężczyzna czytający gazetę
Wykaz prenumerowanej
prasy 2020 r. - czytaj


WOLONTARIAT​

link do podstrony z informacjami o wolontariacie w bibliotece

link do strony Ochotnicy warszawscy - miejski portal wolontariatu

link do podstrony Praskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

link do strony Bibliotecznego Punktu Informacji Kulturalnej

link do strony Dzielnicowego Informatora Kulturalnego

link do strony Urzędu Dzielnicy na Pradze-Południe
link do podstrony Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.