Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Wielokulturowa

Przez Bałkany z Andrzejem Pasławskim – lutowe spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”

Utworzono dnia 15.03.2018
Czcionka:

    Ten wybitny znawca i miłośnik Bałkanów oprowadził nas, m.in. przez Słowenię, gdzie w jej stolicy, Lublanie, podziwialiśmy pomniki, prezentujące najwybitniejszych przedstawicieli tego kraju. W Chorwacji zachwycaliśmy się bogactwem przyrody, w Bośni i Hercegowinie zatrzymaliśmy się, aby poznać Sarajewo – miasto o trudnej historii. W Czarnogórze, nazywanej przez znawców Perełką Adriatyku, zachwyciły nas majestatyczne góry, fiordy i czarnogórski Olimp.
     Wiele miejsca poświęciliśmy Albanii, w której Andrzej Pasławski gościł już niemal 30 razy. Ten kraj przyciąga prostotą i niezwykle łatwymi zasadami życia codziennego – nikt nie narzeka na gospodarzy, którzy pod autobusowymi wiatami pieką na ogniu mięso, aby potem móc sprzedać je lokalnym przechodniom, czy turystom, pragnącym zaznać „typowego” folkloru. I choć zasady BHP łamane są tutaj na każdym kroku, Albanię tworzą ludzie, łagodni, uśmiechnięci pomimo wszystko, chętni do pomocy i przede wszystkim, życiowo mądrzy.

      Nie sposób opowiadać o Bałkanach pomijając ich tragiczną, wojenną przeszłość. Konflikty wiszą tam nadal w powietrzu, gdzieś codziennie giną ludzie, a pomimo tego chętnie udajemy się w tamte rejony, zachęceni dziewiczymi, nieskażonymi terenami.
Środowemu spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna, składająca się ze zdjęć autorstwa Pana Andrzeja, będącego nie tylko podróżnikiem, ale również instruktorem i pasjonatem fotografii.
     Dzięki popołudniu spędzonemu z Andrzejem Pasławskim, otrzymaliśmy wiele bardzo potrzebnych, a niekiedy niezbędnych rad i wskazówek, zapewniających bezpieczeństwo podczas nieszablonowych podróży po Bałkanach. Poznaliśmy sposoby na ocenienie solidności mostu wiszącego nad przepaścią, uwagę jaką, należy przywiązywać do patrzenia pod własne nogi. Poznaliśmy również argumenty za przewagą dróg szutrowych nad autostradami. A więc w drogę na południe!

    Podczas kolejnego spotkania Klubu Podróżnika „Trampek”, w środę, 28 marca o godz. 17:00, przez Austrię śladami Mozarta poprowadzi nas Kamila Wieczorek. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
 

 

GALERIE:

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

GODZINY OTWARCIA

Placówki jednozmianowe
poniedziałek, środa, piątek: 13.00 - 19.00
wtorek, czwartek: 10.00 - 16.00

Placówki dwuzmianowe:     
poniedziałek - piątek: 10.00 - 19.00 

Oddziały, ul. Meissnera 5:
poniedziałek - piątek - 10:00 - 20:00
sobota - 9:00 - 15:00

(oprócz Wypożyczalni Książki Mówionej i Multimediów)


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ

KOMUNIKATY

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 24 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V będzie czynna od godziny 13:00

Od godziny 11:00 zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.


Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że od 13 maja 2019 roku Czytelnia Naukowa nr V wznawia swoją pracę w przearanżowanej przestrzeni.

Na oficjalne otwarcie, połączone z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, zapraszamy 24 maja o godz. 11:00 do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5.


Szanowni Czytelnicy!

W związku z organizacją lokalu wyborczego w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5, będzie ona nieczynna w dniu 25 maja (sobota). Przepraszamy za utrudnienia.

Zmiany w godzinach otwarcia Działu Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej 

W związku z przystąpieniem Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla do programu Warszawa Przyjazna Seniorom i prowadzeniem Kursów Komputerowych dla Seniorów
poniedziałki i środy w godz. 12:50-15:10 oraz wtorki i czwartki w godz. 10:00-12:10 
Dział Komputeryzacji i Edukacji Informatycznej będzie nieczynny

Za utrudnienia przepraszamy.

Biuletyn Informacji Publicznej 

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Wykaz prenumerowanej prasy 2017 r.
Wykaz prenumerowanej
prasy 2019 r. - czytaj

Wolontariat

Praskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Biblioteczny Punkt Informacji Kulturalnej

Dzielnicowy Informator Kulturalny


Dyskusyjny Klub Ksiązki

Facebook

You Tube

 

„Wolne Lektury” to internetowa biblioteka, prowadzona przez fundację „Nowoczesna Polska”. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i zostały przekazane w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.
Zapraszamy do korzystania.