Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy praskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla, przebiegło pod znakiem rozmowy o książce „Genialna przyjaciółka”, autorstwa Eleny Ferrante. Pozycji o której głośno ostatnio w kręgach literackich, zarówno ze względu na walory samej książki, jak i tajemniczą aurę, otaczającą jej autorkę, piszącą pod pseudonimem, której prawdziwą tożsamość próbowało odkryć wielu dziennikarzy.

genialna przyjaciółka„Genialna przyjaciółka” to pierwsza część czterotomowego cyklu, który wyszedł spod pióra włoskiej pisarki. Poznajemy w nim historię sześćdziesięcioletniej kobiety, opowiadającej losy swojej przyjaciółki, która pewnego dnia znika bez śladu. Najprawdopodobniej, powodem tego zachowania była chęć ucieczki, wyrwania się od monotonii dnia codziennego. Autorka pięknie przedstawia neapolitańskie krajobrazy sprzed pół wieku, a miasto stało się areną opowieści o tysiącu emocji, które potrafią wywiązać się miedzy dwojgiem bliskich sobie osób.

Książka wywołała jak zawsze mnóstwo wrażeń. Część Klubowiczek chwaliła prozę Ferrante za doskonały warsztat językowy, sposób narracji, zarysowanie postaci. Innym paniom nie przypadła ona do gustu, ze względu na zbyt dużą ilość agresji, ciężkość. Z pewnością jest to książka dla wymagającego, dojrzałego czytelnika, którego nie przytłacza duży ładunek emocjonalny historii.
Panie dyskutowały również o różnych obliczach przyjaźni, tych pozytywnych i tych, wymagających od obu stron walki i poświęcenia. naples-1233945 1920
Tematem, który nie mógł umknąć uwadze Dyskusyjnego Klubu Książki, była premiera długo oczekiwanego filmu, pt. „Ostatnia rodzina”, opowiadającego o losach Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich. Choć film był w dniu spotkania Klubu na ekranach polskich kin zaledwie od paru dni, jednak w naszym gronie znalazły się osoby, które miały już okazję być na seansie. Rozmawialiśmy nie tylko o tym, czy zadowolił on nasze gusta czy nie, ale także o samych bohaterach, ojcu – znanym malarzu, synu - dziennikarzu i tłumaczu oraz matce, która bez reszty poświęciła się rodzinie. Wspominaliśmy także książki, które w ostatnich latach pojawiły się na rynku wydawniczym, a które w różny sposób opisują losy rodziny Beksińskich, m.in. „Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej, czy „Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia” autorstwa Jarosława Skocznia.
           W listopadzie spotykamy się 2 listopada o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5, a rozmawiać będziemy o książce „Delhi. Stolica ze złota i snu” Rana Dasgupta. Zapraszamy do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.