Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


NarkopolisMagiczna podróż po Indiach hipnotyzuje, wciąga wielostronicowymi zdaniami, które wprawiają czytelnika w stan, podobny do tego, jaki odczuwają narkomani, tak obecni w hinduskich realiach. Oniryzm lektury widać już na jej wstępie. Otwiera bowiem piękne, bogate i cechujące się niezwykłą frazą, ośmiostronicowe zdanie. Na przestrzeni trzech dekad przeżywamy zmiany, jakim poddał się Bombaj, ale i całe Indie. Główny bohater, eunuch Dimple, wprowadza nas w świat mrocznych zaułków miasta, które spowija opiumowy dym. Lektura wywołuje skrajne emocje i zmusza do refleksji na wiele trudnych tematów.

Właśnie tak zareagowały członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy praskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla. Książka „Narkopolis” stała się polem do dyskusji o powodach, jakie pchają ludzi w kierunku świata narkotyków oraz innego rodzaju używek. Odpowiedzią na te pytania, szczególnie jeśli chodzi o Indie, trudne realia społeczne: bieda oraz rozwarstwienie klasowe. Różnorodność Indii widać na przykładzie stwierdzenia jednej z czytelniczek która, choć spędziła tam trzy miesiące, nigdy nie zetknęła się z takim obrazem kraju, jaki w swojej książce kreśli autor.henna-691901 960 720 Jeet Thayil ucieka od zachodniego pojmowania Indii. Pokazuje nam świat, który często zarezerwowany jest dla tubylców, a przepustką do niego jest decyzja o przekroczeniu cienkiej, czerwonej linii, czyli pierwszy kontakt z substancjami odurzającymi.
Pani Wanda doceniła pozycję „Narkopolis”. Szczególną uwagę zwróciła na język użyty przez autora i brak koloryzowania, szczerość, jaka bije z każdego słowa tej książki. Warto również zauważyć, że autor nie kryje się ze swoimi doświadczeniami i przygodami z różnego typu używkami i, jak sam stwierdził, nie żałuje czasu kiedy był narkomanem, bo dzięki temu mógł napisać wyjątkową książkę.

W maju dyskutować będziemy o książce „Cudowna”, autorstwa Piotra Nesterowicza. Na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się tradycyjnie w praskiej Bibliotece Publicznej, mieszczącej się przy ul. Meissnera 5, zapraszamy w środę, 4 maja o godz. 17:00.