Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobieta znana jest ze swojego arystokratycznego pochodzenia, przynależności do potężnego rodu Borgiów. Była córką kardynała Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI. Jej postać naznaczono także rzekomymi kazirodczymi związkami, zarówno z ojcem, jak i bratem, skłonnościami do rozpusty i przebiegłości. Postać tej Hiszpanki zapisała się na kartach historii w zdecydowanie czarnych barwach. Dario Fo postanowił na nowo odkryć jej losy.alt

Książki historyczne gościły już w rękach naszych klubowiczek, jednak do tej pory były to tylko pozycje jedynie opisujące fakty. Teraz narracja jest wartka, a postacie mówią własnym głosem€ do czytelników. Pozycja autorstwa Fo szczegónie przypadła do gustu pani Marii, która zachwycała się sposobem, w jaki autor przedstawia postać Lukrecji, jej dylematy, zależności pomiędzy rodami i warstwami społecznymi. Lukrecja to kobieta silna, wykształcona, niepodatna na opinie innych w czasach mało sprzyjających takim kobiecym postawom. €žKsiążka "Córka papieża" to pozycja zupełnie inna niż wszystkie. "Czyta się bardzo dobrze"-€“ polecała pani Maja, a wtórowała jej p. Maria, mówiązc, że autor jest niezwykłym znawcą ludzkiej psychiki. Zauważone zostało również lekkie pióro Fo - wszak mamy do czynienia z uznanym pisarzem. Ogromną zaletą książki również ilustracje, dzięki którym historia sprzed ponad pół wieku, jeszcze bardziej zdaje się być na wyciągnięcie ręki.

Idąc za radami klubowiczek warto jednak mieć podstawową wiedzę historyczną, zasiadając do lektury owej pozycji. Wtedy to książkę czyta się o wiele lepiej, a dodatkowo można skonfrontować wcześniejsze próby opisania losów Lukrecji, które jak wspomniano wyżej nie zbyt pozytywne, z przedstawieniem Fo, gdzie inteligentna Lukrecja jest ofiarą, ale na pewno nie milczącą. Tylko ona w bezwzględnym rodzie Borgiów wspomina o wartościach, które powinny przyświecać każdemu człowiekowi. Jak zauważyły obecne na spotkaniu panie, wielu próbowało opisać historię Lukrecji. Dario Fo udało się to znakomicie.

altOmawiana książka wywołała również kilka interesujących wątków drugoplanowych, m.in. o sensie badań historycznych, możliwościach odkrycia prawdy, bezwzględności rodów królewskich czy wielkiej polityki, a szczególnie roli kobiety w obu tych światach. Nie mogło zabraknąć nawiązania do wspaniałego serialu "€žRodzina Borgiów".

Klubowiczki polecają lekturꀝ, szczególnie miłośnikom historii, ale również dobrego pióra.
Kolejne
spotkanie odbędzie się 6 kwietnia, poświęcimy na analizę książki "Narkopolis"€, którą zadebiutował na rynku indyjski pisarz Jeet Thayil.

Gorąco zapraszamy do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.