Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Jak wariatka to wariatka”lutowe spotkanie DKK

   Za nami lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Już drugi raz w tym roku spotkaliśmy się, aby wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach. Tym razem dyskusja związana była z naszą ostatnią lekturąpozycją autorstwa Marii Nurowskiej, pt. „Wariatka z Komańczy”. To najnowsza książka docenianej polskiej pisarki, która chętnie porusza problemy zawiłej, kobiecej natury. Nie inaczej jest w tym przypadku. Nurowska w „Wariatce z Komańczy” opisuje bowiem historię malarki, która aby odetchnąć od gwaru wielkiego miasta, wyrusza w Bieszczady. Tam próbuje odnaleźć sens życia. Los zsyła jej mężczyznę, który wkrótce staje się jej mężem. Razem przenoszą się do Kijowa, gdzie życie bohaterki nabiera zupełnie innych barw, niekoniecznie bardziej świetlanych.

   Dyskusja nad omawianą pozycją była dosyć burzliwa, bo i sama książka wywołała skrajne emocje. Pani Wanda nie była nią zachwycona. Określiła książkę jako pozycję bez „fajerwerków literackich”, a sama treść była, wg. niej, przeładowana wątkami, przez co momentami męcząca. Podobnego zdania była Pani Elżbieta, która również nie zachwyciła się omawianą lekturą. Panie uznały, że książka jest powierzchowna, nieprzekonywująca, a za jej ważny minus uznały brak jasnego przesłania.

   Pozycja posiadała także swoje zwolenniczki. Panie Maria i Maja wspominały jako „lekką”, dobrą prozę kobiecą, przypominającą trochę, uwielbiane przez rzesze czytelniczek, powieści Katarzyny Grocholi. Intrygujące dla nich okazały się również wątki polityczne, które przewijają się w książce, m.in. wojna w Donbasie czy katastrofa smoleńska.

   Jak zwykle omawiana lektura wywołała wiele, równie ważnych i wciągających tematów pobocznych. Chwilę czasu poświęciliśmy na rozmowę o tym, czy każde działanie, nawet to najmniejsze, inicjowane przez nas, ludzi, ma konsekwencje. Nie zabrakło także wymiany zdań o interesujących filmach, pośrednio bądź bezpośrednio nawiązujących do omawianej „Wariatki z Komańczy”, a także o udanych i mniej udanych ekranizacjach znanych nam książek.

   Za miesiąc pochylimy się nad pozycją noblisty, Dario Fo, którego „Córka papieża” stanie się kanwą dyskusji marcowego spotkania DKK. Serdecznie powitamy w naszym gronie nowych uczestników. Spotykamy się już 2 marca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5.
Gorąco zapraszamy!