Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

żb - logo

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś ...
... czy trudno być chirurgiem w Polsce, zwłaszcza gdy jest się Muzułmanką?
... jak się tańczy na wózku?
... co to za potworki - Hipo i Hiper?

Żywa Biblioteka - co to jest?

* projekt, w którym reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji (tzw. Żywe Książki) można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy

Po co?

* najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią

Kiedy?
slogan
* 4 czerwca 2016, w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek,
między 17.00 a 22.00

Gdzie?

* w Bibliotece Publicznej przy ulicy Meissnera 5 (na Gocławiu)

Kim są Żywe Książki?

* reprezentantami grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia lub dyskryminacji

Co można z nimi zrobić?

* porozmawiać przez 30 minut, twarzą w twarz, jeden na jednego, o wszystkim co ich dotyczy, a nas zastanawia

Czego nie można z nimi robić?

* wynosić, obrażać, stosować przemocy fizycznej i psychicznej

Jakie Żywe Książki będzie można wypożyczyć?

• Muzułmankę - prolog
• Osobę transseksualną - prolog
• Matkę geja - prolog
• Dystroficzkę - prolog
• Mamę dziecka z autyzmem - prolog
• Osobę z cukrzycą typu 1 - prolog
• Osobę niewidomą - prolog

Czym może być Żywa Biblioteka?

• spotkaniem
• rozmową
• poznaniem
• zrozumieniem
• wszystkim jednocześnie

 

zywa biblioteka logo 2

Żywa Biblioteka jest częścią projektu "Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie" w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG

Muzułmanka

Nazywam się Lubna i jestem muzułmanką, pół Irakijką, pół Polką. Urodziłam się i wychowałam w stolicy Iraku - Bagdadzie. Teraz mieszkam w Warszawie i jestem zakochana w atmosferze tego wielkiego miasta. Jestem lekarzem, pracuję w jednym z warszawskich szpitali na oddziale chirurgii ogólnej, gdzie realizuję moje marzenie bycia chirurgiem. Właśnie jestem w trakcie robienia specjalizacji. Piszę również pracę doktorską w dziecinie chirurgii, a także prowadzę zajęcia ze studentami na WUM. W wolnych chwilach angażuję się w działania na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, staram się występować przeciwko różnym stereotypom związanym z postrzeganiem kobiet w Islamie.

Osoba transseksualna

Podczas narodzin nasza płeć jest określana na podstawie zewnętrznych narządów płciowych. W akt urodzenia jesteśmy wpisywani z nadanego nam przez rodziców imienia oraz z literką określającą naszą płeć. Jest to metoda dobra, ale nie bezbłędna: margines błędu stanowią osoby interseksualne oraz transpłciowe (w tym transseksualne).

Ja jestem pozycją biblioteczną traktującą o transpłciowości. Personalnie jestem osobą transseksualną w trakcie uzgodnienia płci. Myślą przewodnią mojego uczestnictwa w Żywej Bibliotece jest przekazanie Państwu mało powszechnej wiedzy o tym, jak się definiuje płeć, czym płeć jest, jak bardzo jest to pojęcie złożone. Przede wszystkim jednak chciałbym odstereotypizować wizerunek osób transpłciowych. Równie ważne w moim udziale jest to, aby w miarę łatwy sposób wytłumaczyć Państwu pojęcia transpłciowości i transseksualności.

Na własnym przykładzie postaram się pokazać Państwu profil osoby transpłciowej – z jakimi problemami się boryka taka osoba, jak wygląda jej życie w polskiej codzienności.

Zachęcam Państwa do śmiałego zadawania pytań, nawet jeśli uznają je Państwo za mało stosowne. Ja jestem tu po to, aby poszerzyć Państwa wiedzę w tematyce transpłciowości, a także aby wyprowadzać z potencjalnych błędów. Jako osoba transseksualna doskonale zdaję sobie sprawę jak mylny lub przekłamany może być obraz kreowany przez różne media. Ze swojej strony mogę swobodnie zobowiązać się do tego, iż żadnego pytania nie zbagatelizuję, na każde w miarę możliwości odpowiem wyczerpująco.

Matka geja

Jestem matką geja. Jest to moje jedyne dziecko, więc wiadomości o tym, że jest gejem nie przyjęłam dobrze. To było 12 lat temu, ale dobrze pamiętam ten kubeł zimnej wody, który mi wylał na głowę. Nie chciałam mieć dziecka homoseksualnego, ale je mam. Jak się nie ma co się kocha, to się kocha co się ma. Więc jestem teraz matką wspierającą, domagającą się praw dla osób nie heteronormatywnych ( LGBT) i walczącą z mową nienawiści, która kwitnie naokoło nas.

Dystroficzka

Od prawie 20 lat walczę z zanikiem mięśni. Czy wyobrażasz sobie jakie to uczucie, kiedy już od samego poranka twoje niesprawne ciało przypomina ci, że chorujesz na podstępną, śmiertelną chorobę, która pustoszy cię kawałek po kawałku? Podjęłam tę nierówną wojnę i postanowiłam żyć tak jak nikt inny. Bo ziemia to dla mnie za mało, więc bywam w powietrzu i pod wodą.

Mama dziecka z autyzmem

Skłamałabym jakbym powiedziała, że jest wspaniałe, że jest tak jak sobie wyobrażałam. Ale nie mam wpływu na to czego nie mogę zmienić. Dlatego zajęłam się tym, na co mam wpływ....

Osoba z cukrzycą typu 1

Choruję na cukrzycę typu 1 od ponad 21 lat, codziennie muszę sobie podawać insulinę by móc żyć. Jestem Edukatorem Diabetologicznym i prowadzę bloga o moim życiu z cukrzycą bluesugarcube.blogspot.com. Biorę udział w wielu akcjach i kampaniach związanych z cukrzycą i staram się edukować ludzi o tej chorobie wykorzystując różne formy komunikacji, głównie internetowe.

Osoba niewidoma

Jestem osobą niewidomą. Chętnie przedstawię moje spojrzenie na świat.