Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„JĘZYKI TO NASZA SIŁAEUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2015 W BIBLIOTEKACH”


Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków w Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych w Bibliotece Publicznej na Pradze Południe oraz w filii Biblioteki Publicznej na Ochocie - „Przystanek Książka” na Ochocie odbyły się pod hasłem : ”Języki to nasz siła” – my w siłę bardzo wierzymy.

Z tej okazji 25-go września przy ul. Meissnera, czytelnicy mogli uczestniczyć w pokazowych zajęciach z języka niemieckiego, które jednocześnie były inauguracją rozpoczynającego się już 7-go października kursu prowadzonego przez native speaker’a.  W programie znalazły się również zajęcia pokazowe języka angielskiego dla seniorów na poziomie średnio-zaawansowanym. Można było wziąć udział w konwersacjach - dyskutując w małych grupach,  w parach, odgrywając scenki rodzajowe (role play) oraz ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Po zajęciach kursanci stwierdzili, że bardzo skorzystali i że taka forma lekcji bardzo im się podobała.

   

Po południu zaś, młodzież z Gimnazjum w Zespole Szkół nr 114 miała możliwość spotkania z Janem Daraszem, Brytyjczykiem o polskich korzeniach, historykiem i satyrykiemktóry starał się w swoim ojczystym języku, odpowiedzieć na pytanie – „Is English English the proper English?”, czyli skąd tyle odmian tego języka na świecie i czy każdy angielski jest tym właściwym angielskim. Kolejne spotkanie odbyło się dzień później na Ochocie.

26-go września na „Przystanku Książka” rozmawialiśmy w sposób niestereotypowy na temat stereotypów związanych z Niemcami i językiem niemieckim. Zajęcia poprowadziła dr Jolanta Dunalewicz.

Dodatkowo w programie obu bibliotek znalazły się zajęcia dla młodszych dzieci oraz uczniów: „Australia – did you know” poprowadzone przez Magdalenę Gudajtys oraz „Krok od niewiedzy do wiedzy. Elementarze w krajach Azji Południowo-Wschodniej” autorstwa Zosi Bardzińskiej, na których oswajaliśmy dalekie kontynenty, poznając ich język i kulturę oraz wspólnie czytaliśmy i oglądaliśmy materiały multimedialne.Mimo że Europejski Dzień Języków już za nami, to przygoda z językami i różnorodnością kultur trwa w naszych bibliotekach przez cały rok. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych oraz na „Przystanek Książka”. Dołączcie do  naszych spotkań i zajęć językowych - języki to nasza siła.