Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sama postać autora zasługuje na przybliżenie. Już w dzieciństwie Pirsig odznaczał się ponadprzeciętną inteligencją oraz problemami z socjalizacją. Studiował biochemię, chemię, filozofię. Miał za sobą wojenny epizod. Jednak to lata sześćdziesiąte odcisnęły na nim największe piętno- zmagania ze schizofrenią i depresją. W trakcie leczenie, m.in. metodą elektrowstrząsów, Pirsig napisał książkę, którą była właśnie omawiana przez Klub pozycja. Po kilkunastu odmowach, wydawnictwo William Morrow zdecydowało się opublikować książkę, która szybko stała się „biblią” zwolenników kontrkultury, którzy ponad dekadę wcześniej zaistnieli w amerykańskim społeczeństwie. Autora porównywano do takich tuzów literatury okresu kontestacji, jak Huxley czy Kesey. Zen i sztuka obsługi motocykla
 „Zen i sztuka obsługi motocykla” to powieść, w której autor opisuje autobiograficznie, choć wprost o tym nie mówi, swoją podróż po amerykańskich bezdrożach, którą wraz z synem, odbył na motocyklu.
           Pozycja ta to nie tylko niezwykłe studium drogi, obcowania z naturą, środowiskiem, przewidywania i planowania. To przede wszystkim pochwała wolności, jako podstawowej i niezbywalnej wartości w życiu człowieka. Autor wiele miejsca poświęca swoim problemom z emocjami, zdrowiem psychicznym, mówi o bólu istnienia. Podróż staje się dla niego próbą otwarcia nowego rozdziału w swoim życiu.
         Pomimo legendarności, którą książka zdążyła obrosnąć przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku literackim, Klubowiczki nie były nią zachwycone. W zarzutach pojawiały się, przede wszystkim, długie i szczegółowe, a przez co nurzące opisy, zbytnie nagromadzenie treści filozoficznych, przeskoki narracyjne. Widać było również promyki nadziei, a wśród nich: pokazanie relacji rodzic-dziecko oraz opis odwiedzanych miejsc, do których zawitali bohaterowie tej nietypowej wyprawy.
Pozycja „Zen i sztuka obsługi motocykla” oraz postać jej autora, musiały wywołać dyskusję o problemach, jakie coraz częściej dotykają ludzką psychikę. Doceniona została walka Pirsiga oraz innych osób cierpiących na choroby psychiczne.
       Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki, na które zapraszamy wszystkich miłośników literatury, odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie książka „Nic nie zdarza się przypadkiem”, której autorem jest Tiziano Terzani. Wstęp wolny!