Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


           Podczas spotkania w Bibliotece Pani Joanna zaprezentowała piękne zdjęcia i filmy, a także opowiedziała o Senegalu, kraju dla wielu Polaków, i dla niej samej na początku, będącego wielką tajemnicą. Usłyszeliśmy o tym, czym Senegal żyje na co dzień, czyli o realiach społecznych i zwyczajach mieszkańców tego kraju: wszechobecnej muzyce (którą mieliśmy okazję usłyszeć), kolorach, soczystych owocach, dbaniu o ciało i urodę. Dowiedzieliśmy się również, jak ważna jest dla Afrykańczyków duchowość, nie tylko w kontekście Islamu, czyli wiodącego wyznania, ale także o duchach, mieszkających w gigantycznych baobabach, zabobonach i szamanach.
Poznaliśmy także ten bardziej turystyczny Senegal, gdzie można udać się na safari, powylegiwać na plaży, podziwiać piękne rezerwaty, czy zwiedzić miasta, m.in. urokliwe Saint Louis. Nasz gość poprowadził nas zarówno po wybrzeżu kraju, które z racji dostępu do oceanu jest skupiskiem miejsc turystycznych, jak również po tej biednej, ale równie pięknej, części Senegalu bliżej granicy wschodniej.

Szczególnie ciekawie zabrzmiała opowieść o lokalnych zwyczajach, jak choćby tych związanych z obrzędem wesela, a materiał wideo, prezentujący jedno z nich, pokazał prawdziwe bogactwo tego kraju – niezwykle ciepłych, szczęśliwych ludzi, którzy potrafią uśmiechać się w każdej sytuacji i szczerze cieszyć się życiem. Ale jak tu się nie cieszyć, jeśli nad głowami 365 dni w roku świeci nam piękne słońce.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Sala wypełniła się osobami, chcącymi na własne oczy zobaczyć, jak tzw. czarna, dzika Afryka, przeplata się z nowoczesnymi ośrodkami, np. z Dakarem, słynnym na cały świat z rajdu samochodowego. To tam znajdują się wielkie koncerny, siedziby międzynarodowych organizacji, ale również mieszkają przedsiębiorczy i pracowici Senegalczycy, prowadzący swoje biznesy.
          Gorąco zachęcamy do lektury książki naszego gościa. Pani Joanna jest autorką pozycji, pt. „Wszystkie barwy słońca. Historia prawdziwa własnoręcznie uszyta”, gdzie opisuje drogę jaką przeszła z pozycji dyrektora w międzynarodowej korporacji do spełnionej, szczęśliwej, uduchowionej kobiety.

Na październikowe spotkanie zapraszamy miłośników, trochę bliższych nam, polskich rejonów. Już po raz trzeci odwiedzi nas, lubiany przez Czytelników Biblioteki, Stanisław Kryciński, który opowie o Bieszczadach. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie o ostatnią środę miesiąca, czyli 25 października 2017 r. o godz. 18:000 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny!