Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


           Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w początkach funkcjonowania Agencji odegrały Afroamerykanki, genialne matematyczki, zajmujące stanowiska tzw. liczarek. Przełamując absurdy życia codziennego, związanego z segregacją rasową, która w owym czasie w Ameryce była w fazie rozkwitu, pracowały w gorszych warunkach za zdecydowanie mniejsze wynagrodzenie niż ich biali współpracownicy. Jednak to właśnie one swoją błyskotliwością i przebojowością udowodniły, że w czasie, kiedy w wyniku przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny, zabrakło do pracy męskich rąk, te kobiece sprawdziły się znakomicie, nawet w zawodach, które przypisane były wcześniej jedynie mężczyznom. Udowodniły, że siła drzemie w kobietach, a postrzeganie kogokolwiek przez pryzmat koloru skóry, jest ślepą uliczką, która nie doprowadzi do niczego dobrego. ukryte-dzialania-b-iext48188487
           Historię uwiarygadnia postać autorki książki, która jest córką pierwszego czarnoskórego inżyniera, zatrudnionego w NASA. Na własne oczy widziała ówczesne problemy Afroamerykanów.

         Opowieść o losach Dorothy Vaughan, Mary Jackson, Christine Darden oraz Katherine Johnson, przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Podziwiały one postawę matematyczek. Być może zbyt wyidealizowanych, pomnikowych, ale patrząc przez pryzmat realiów społecznych w jakich funkcjonowały, zarówno na gruncie rodzinnym jak i zawodowym, są godne naśladowania i podziwu.
Sięgając po książkę, trzeba również pamiętać o tym, że nie jest ona najcieńszą na rynku literackim pozycją. Przez 460 stron przebrnąć ciężko, szczególnie na początku. Później historia zdecydowanie wciąga, szczególnie, gdy czytelnik nie zagłębia się w fachowe, związane z naukami ścisłymi, określenia i pojęcia.
Książkę zdecydowanie polecamy, nie tylko jako kompendium wiedzy o powstawaniu jednej z najważniejszych agencji kosmicznych świata i faktów, związanych z prawdziwym obliczem segregacji rasowej, ale przede wszystkim, jako biografie czarnoskórych kobiet, walczących o swoje prawa.

                avatar-2191931 1920 Polecamy również film o tym samym tytule, który jest zdecydowanie łatwiejszy w odbiorze niż książka i którego wyróżnia znakomita gra aktorska. W rolach głównych występują, m.in. Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe oraz Kevin Costner.
             Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, czyli 4 października o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. warszawy. Rozmawiać będziemy o książce Hanny Bakuły, pt. „Singielka i Otello”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!