Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pani Zofia jeszcze półtora roku temu była pracownikiem jednej z międzynarodowych korporacji. Jednak pewnego dnia postanowiła zmienić swoje życie, porzuciła pracę i oddała się swoim pasjom: podróżowaniu i fotografii. W pierwszą wyprawę na południowoamerykański kontynent, wybrała się ze znaną podróżniczką, Beatą Pawlikowską. W drugą podróż udała się w mniejszej grupie, w której towarzyszyła jej min. córka.
           Aby rozpocząć i w pełni wyczerpać historię o tak dalekiej podróży, nie można zapomnieć o wielomiesięcznych przygotowaniach. Podczas spotkania nasz gość opowiedział o półrocznych staraniach, czynionych przed wylotem. Oczywiście, należało przygotować pełną logistykę podróży, przeloty, noclegi, zaplanować miejsca, które pragnie się zobaczyć. Ważnym aspektem był również przemyślany ekwipunek – należało zabrać wiele rzeczy, które w tropikalnej dżungli są niezbędne – ubranie z długimi nogawkami i rękawami, kalosze, czy preparaty na wszechobecne komary, pamiętając jednocześnie o tym, że wszystko trzeba będzie zapakować na swoje plecy. Ważną częścią przygotowań są też szczepienia, które pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych oraz zagrażających życiu i zdrowiu dolegliwości.
           Niezwykle interesująco zabrzmiała opowieść o samym pobycie w Argentynie, Peru i Boliwii. Przyjaźni ludzie, kolorowe miasta, a z drugiej strony, szczególnie w Bogocie, zagrożenie, płynące zarówno od ludzi jak i zwierząt– tak różnorodna jest Ameryka Południowa. Pani Zofii opowiedziała o życiu codziennym i realiach krajów, które odwiedziła podczas swojej, trwającej miesiąc, podróży. Słuchaliśmy opowieści o rejsie łodziami, spaniu w środku amazońskiej dżungli oraz zwyczajach kulinarnych, które diametralnie różnią się od tych, znanych nam w Polsce.

Cała wyprawa została uwieczniona na pięknych zdjęciach. Nasz gość przywiózł ze sobą 7 tysięcy fotografii których, niestety tylko niewielką część, udało nam się obejrzeć podczas spotkania „Trampka”.
Wszystkim zainteresowanym polecamy więc stronę www.nowaczykfoto.pl, gdzie można zapoznać się z dorobkiem fotograficznym Zofii Nowaczyk. 
         W środę, 27 września, zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Podróżnika „Trampek”. Więcej informacji pojawi się wkrótce na stronie internetowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy – www.bppragapd.pl