Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


          W czerwcu Klubowiczki pochyliły się nad książką „Geniusz”, która wyszła spod pióra Andrew Scotta Berga. Jest to obszerna biografia Williama Maxwella Evartsa Perkinsa, redaktora, korektora, pracującego z wybitnymi postaciami światowej literatury. To on stał za plecami sukcesu, m.in. F. Scotta Fitzgeralda, Ernesta Hemingway i Thomasa Wolfe`a. Wykształcenie ekonomiczne nie przeszkodziło temu nowojorczykowi znaleźć pracę w Charles Scribner`s Sons, wydawnictwie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
geniusz okładkaZ niezwykłą pasją podchodził do swojej profesji. Odkrywał i promował obiecujące młode talenty. Książkom, nad którymi pracował, oddawał się bez reszty. Po części stawały się one jego dziełami. Do kwestii redagowania tekstu podchodził z niezwykłą kreatywnością, a w tej kwestii można nazwać go z pewnością prekursorem. Choć szersza publiczność nie była tego świadoma, Perkins miał ogromny wpływ na całokształt danego wydawnictwa: zmieniał wątki, bohaterów, często w bardzo dużym zakresie.

        „Geniusz” to książka biograficzna, ale nie tylko. To również doskonałe studium ówczesnego światka amerykańskiej literatury, przełomu XIX i XX wieku. Na ponad sześciuset stronach, Berg, laureat Nagrody Pulitzera, pokazał studium człowieka, który życie rodzinne złożył na ołtarzu pracy. Dbanie o dobro żony i pięciu córek było dla niego ważne. Jednak to właśnie kontakty zawodowe, ciągłe korespondencje z „podopiecznymi” literatami i zażyłość, jaka ich połączyła była dla niego najważniejsza. Perkins stał się legendą. Wzorem dla kolejnych pokoleń redaktorów. perkins
         Odbiór „Geniusza” nie był jednoznaczny wśród naszych Klubowiczek. Część Pań lektura przypadła do gustu, szczególnie, za sprawą mistrzowskiego ukazania postaci głównego bohatera. Podkreślano piękno użytego przez Berga języka oraz nienaganną jakość tłumaczenia (czapki z głów przed Jakubem Jedlińskim). Pojawiły się jednak i zarzuty, dotyczące czy to objętości książki, czy monotonności i powtórzeń, które się w niej pojawiają. Część osób zarzucała również zbytnie wyidealizowanie Perkinsa – tak kryształowa postać wydaje się być aż nierealna.

         pozdrowienia z koreiLekturę z pewnością polecamy. Szczególnie dla wytrwałych, których nie odstraszy jej grubość. Polecamy również film o tym samym tytule, który na początku ubiegłego roku, pojawił się na ekranach polskich kin. Jego reżyser, Michael Grandage, skupił się na niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła Maxwella Perkinsa i Thomasa Claytona Wolfe`a, który dzięki uporowi redaktora wydał swoją debiutancką powieść „Po tej stronie raju”. Film wyróżnia znakomita obsada. Na ekranie pojawia się plejada aktorów – Jude Law (Wolf), Colin Firth (Perkins) oraz Nicole Kidman (Aline Bernstein).
          Pomimo wakacji, na okres których zawieszane są stałe spotkania, realizowane przez Bibliotekę, Dyskusyjny Klub Książki będzie spotykał się bez letniej przerwy. Kolejną pozycją o której porozmawiamy, będzie książka „Pozdrowienia z Korei” autorstwa Suki Kim. Na spotkanie zapraszamy 19 lipca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Wstęp wolny! Zapraszamy!