Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


         Makau, zwany również Makao, to Specjalny Autonomiczny Region Chińskiej Republiki Ludowej, położony w Azji Wschodniej. To bardzo bogate terytorium, słynące z dużego nagromadzenia kasyn. Pan Tomasz zdradził zainteresowanym podróżą w te rejony ciekawostki i praktyczne rady, które ułatwią nie tylko dostanie się w ten odległy zakątek świata, ale także dość sprawne poruszanie się po terenie. Co może okazać się zaskakujące, Makau to najbardziej „zachodni” obszar na całym kontynencie azjatyckim. Wszystko to za sprawą Portugalczyków, którzy w XVI rozpoczęli proces osadnictwa na tych terenach. Nazwa Makau pochodzi prawdopodobnie od świątyni A-Ma, wzniesionej na cześć Mazu, bogini, która patronowała żeglarzom i rybakom.
               Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zdjęć autorstwa naszego gościa, przedstawiających nietuzinkową infrastrukturę, z imponującymi wielkością i przepychem kasynami, i salonami gier, zaprojektowanych w najróżniejszych stylach architektonicznych.
             Następnie płynnie przenieśliśmy się do pięknej Portugalii. Poznaliśmy jej historię, która ściśle wiąże się z panowaniem Arabów. Ich wpływ do tej pory odnaleźć można w architekturze, czy kuchni o której również mogliśmy wysłuchać wiele praktycznych informacji. Nie mogło zabraknąć wzmianki o bezcennym wkładzie historycznym portugalskich odkrywców, przede wszystkim Ferdynanda Magellana, który jako pierwszy opłynął glob ziemski. Zachęcająco zabrzmiała tez opowieść o pięknie Lizbony stolicy Portugalii, jej zabytkach i burzliwej historii, od panowania Maurów, odbiciu przez Alfonsa I Zdobywcę, przez tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które w 1755 roku zburzyło wiele, nieodbudowanych po dziś dzień, zabytków.
         Jedno jest pewne: zarówno Lizbona, jak i Makau to dwa niezwykle urokliwe miejsca, które z pewnością warto uwzględnić podczas planowania, zbilżających się wielkimi krokami, wakacji.
         W czerwcu Klub Podróżnika „Trampek” spotyka się po raz ostatni przed wakacyjną przerwą. W środę, 28 czerwca o godz. 18:00, gościem klubu będzie podróżniczka i fotograf, Zofia Nowaczyk, która opowie o Amazonii i podróży po Kolumbii, Peru i Brazylii. Zapraszamy do udziału w spotkaniu!