Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

           Było to wyjątkowo wzruszające wydarzenie. Wszystko za sprawą naszego gościa, pisarza Jana Chruślińskiego, autora książek „Miłość i wojna”, „Starość zaczęła się wczoraj”, czy najnowszej w dorobku „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę”. Wstęp do opowieści o twórczości naszego gościa wygłosił prof. Karol Czejarek.
Podkreślił on niezwykły styl i pasję pisarską Jana Chruślińskiego, przedstawił zgromadzonym dorobek literacki, wyróżniony m.in. nagrodą im. Stefana Żeromskiego i główną nagrodą w dziedzinie literatury na I Festiwalu Sztuki „Orzeł” 2016. Prof. Czejarek mówił również o unikalnej umiejętności ukazywania bohaterstwa i patriotycznych uniesień, jaką w swych książkach posługuje się autor. On sam, zabierając głos, opowiedział historię swojego życia, wspominał zmagania z ciężkimi chorobami, które go dotknęły, mówił o wsparciu rodziny, na którą zawsze mógł liczyć, a także o karierze wojskowej. Zacytował zgromadzonym fragmenty swoich książek. Mieliśmy również okazję obejrzeć reportaż telewizyjny, stworzony w oparciu o historię miłości, którą w książce „Miłość i wojna” opisał nasz wtorkowy gość.
         Nostalgiczną i refleksyjną nutę popołudniowemu spotkaniu nadał mini recital gitarowy Stanisława Jerzego Dołżyka, który zaprezentował kilka utworów, m.in. „Naszą klasę” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

         Na kolejne spotkanie w Saloniku literackim zapraszamy już po wakacjach.