Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zwiedzając parki narodowe oraz maleńkie osady i poznając na własnej skórze trudne życie rdzennych mieszkańców – Malgaszów, Pani Jadwiga poznała wszystko to, co na Madagaskarze najpiękniejsze – dziką przyrodę, piękne, endemiczne gatunki flory i fauny oraz wspaniałych, otwartych i pomocnych ludzi.
O tym wszystkim, a także o historii, demografii, strukturze społecznej, kulturze, życiu codziennym Malgaszy oraz wyjaśnieniu, dlaczego Madagaskar nazywany jest Czerwoną Wyspą – tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się właśnie podczas spotkania „Trampka”, które odbyło się 29 marca w praskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla.

Nasz gość, to również znakomita fotograf, której wspaniałe zdjęcia mogliśmy podziwiać podczas spotkania. Spoglądały na nas różnorakie lemury, majestatycznie prezentowały się gigantyczne, długowieczne baobaby, których 6 z ośmiu gatunku można spotkać tylko na tej wyspie. Choć Madagaskar znajduje się w pierwszej dziesiątce najbiedniejszych krajów świata, jego mieszkańcy, to w większości, przyjaźnie nastawieni i sympatyczni ludzie. Życie w wyjątkowo trudnych warunkach – brak zorganizowanej sieci elektrycznej, trudności z dostępem do czystej wody, rolnictwo, funkcjonujące na bardzo słabym poziomie i nieurodzajne gleby, sprawia, że Malgasze potrafili dostosować się i korzystać z niemal wszystkiego. Często niestety nawet w sposób rabunkowy, jeśli chodzi chociażby o pozyskiwanie węgla drzewnego.
Nic się tam nie marnuje – każda rzecz, która u nas trafia do śmietnika, jak choćby zużyta plastikowa butelka, na Madagaskarze ma swoje drugie, a nawet trzecie życie i wykorzystywana jest do celów, do których my, Europejczycy, nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.
Oczywiście, aby w pełni przedstawić sytuację na wyspie, Pani Jadwiga opowiedziała także o jej ciemnych stronach: o trudnościach w poruszaniu się po drogach, który w większości po prostu nie ma, a trasę wytyczają błotniste szlaki, zagrożeniach zdrowotnych, czy szajkach, które szczególnie na przedmieściach większych miast i miasteczek, są w stanie napaść na turystę.

Pomimo to, warto odwiedzić Madagaskar, który z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród globtroterów. Z pewnością nie będzie to podróż all inclusive, ale spróbowanie dojrzałego w madagaskarskim słońcu mango – złota tej wsypy i przytulenie lemura, z pewnością wynagrodzą wszelkie niedogodności. Wszystkim zainteresowanym polecamy książki, m.in. „Jutro na Madagaskar” i „Wyspa kochających lemurów”, autorstwa Arkadego Fiedlera, „Argonauci z Papui/ Madagaskar pełen tajemnic” Olgierda Budrewicza, „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” Tomasza Owsianego i „Mój Madagaskar”, autorstwa Jarosława Kreta.

Dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie, a naszemu gościowi, Pani Jadwidze Cierzniewskiej, za fascynującą opowieść o wyspie. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika „Trampek”, które odbędzie się tradycyjnie w ostatnią środę miesiąca, 26 kwietnia o godz. 18:00, w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe, przy ul. Meissnera 5. Gościem spotkania „Randka z Jeleniem”, będzie Pani Ewa Sęczykowska. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!