Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zwykle, autorka m.in. książek „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”, czy „Papuszy”, Angelika Kuźniak, buduje historię bardzo plastycznie, a postać Zofii Stryjeńskiej, „otula” Czytelnika, jest z nim w każdym słowie pochłanianej historii.

stryje skaZofia Stryjeńska była artystką, której twórczość (tempera, rysunek, litografia), wyróżnia się niezwykłą formą i kolorystyką. Nie sposób pomylić ją z jakimikolwiek innym przedstawicielem polskiego malarstwa art déco. Fascynowała ją ludowość, projektowała wnętrza, zabawki. Uwagę przyciągają piękne, nasyconej barwy, które nadają obrazom Stryjeńskiej wielkiej dynamiki.
Książka Angeliki Kuźniak nie tylko wyczerpująco opisuje drogę Stryjeńskiej do świata wielkiej sztuki, ale także, co trzeba przyznać z niezwykłym smutkiem, porażki życiowe, które notowała praktycznie na każdym kroku życia prywatnego. reputacjeJej największą bolączką była nieumiejętność pogodzenia losu artystki i odpowiedzialności za swoje dzieci. To je, a także swoje związki z mężczyznami, złożyła na ołtarzu sztuki. W swoim życiu zaznała wielu skrajnych sytuacji – nie obce jej było życie na granicy ubóstwa. Była bardzo impulsywną i nieprzewidywalną osobą. W ludziach, którzy spotykali ją na co dzień, budziła zarazem lęk i fascynację.

           Pozycja „Stryjeńska. Diabli nadali” przypadła do gustu Klubowiczkom. Podobała się im narracja oraz fascynująca postać bohaterki. Minusem książki jest brak ciekawego okresu życia artystki – pobytu w Szwajcarii, do której wyjechała w 1945 roku. Stryjeńska zmarła na emigracji, przeżywszy osiemdziesiąt pięć lat. Jej kontrowersyjna postawa była podwaliną pod dyskusję o tym, jak wiele można wybaczyć artystom. Czy realizacja swoich zamierzeń i pasji może usprawiedliwiać krzywdy, wyrządzane nierzadko swoim najbliższym? Na to trudne pytanie ciężko znaleźć właściwą odpowiedź – ile osób, tyle sądów.

W związku z przypadającym na lata 2016-2017 rokiem Kultury Węgierskiej, Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to bardzo ciekawa i nietuzinkowa literatura, po którą warto sięgnąć, szczególnie ze względu na doskonałe tłumaczenia, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku wydawniczym.
           Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w pierwszą środę miesiąca, 5 kwietnia o godz. 17:00 do Biblioteki Publicznej, przy ul. Meissnera 5. Tematem spotkania będzie rozmowa o książce, pt. „Reputacje”, autorstwa Juana Gabriela Vásqueza.