Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

           Pozycja, którą omawialiśmy podczas lutowego spotkania, nie dała szans na dyskusję… W zasadzie stanowiła tylko chwilową bazę do rozmowy. Wszystkie obecne na spotkaniu Panie stwierdziły, że książka pt. „Skrawki”, której autorką jest szwedzka pisarka, eseistka i dziennikarka, Sigrid Combüchen, nie przypadła im do gustu.Fabuła książki jest, tak jak wiernie określa ją tytuł, złożona ze skrawków historii. Poznajemy w niej losy pisarki, pracującej nad swoją książką oraz pewnej czytelniczki, która odnajduje się na zdjęciu, zamieszczonym w jednej z książek owej pisarki. Esencją i głównym motywem „Skrawków” jest to, jak wiele w naszym życiu zawdzięczamy przypadkowi. Jak nasze, z pozoru błahe decyzje, mogą skutkować na dalsze życie, a jak często ślepy los działa za nas i za nas pisze ścieżki, którymi się ono potoczy. skrawki DKK

Historia opowiedziana w „Skrawkach” jest wielokrotnie zbyt zagmatwana. Wątki przeplatają się do tego stopnia, że nawet uważny i sumienny czytelnik może mieć w pewnych momentach problem ze zrozumieniem, którą historię przedstawia w danym momencie Sigrid Combüchen. Zdarzają się jej również błędy rzeczowe, jak choćby niekonsekwencja w przyjmowanej konwencji czasowej. Nie wiemy, czy jest to błąd autorki, czy może jest to wina tłumaczenia, ale wszystkie te mankamenty sprawiają, że książka jest ciężka i trudna w odbiorze oraz niespójna.

stryje skaW obliczu tak jednomyślnej oceny zaproponowanej pozycji, Klubowiczki szybko skupiły się na innych wątkach, już dużo ciekawszych i niezwykle aktualnych. Nasze Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki to nie tylko wielkie miłośniczki literatury, ale także kinomanki. A zbliżające się wielkie święto kinematografii – gala rozdania Oscarów, była świetną bazą do dyskusji o ciekawych filmach, które w ostatnim czasie udało nam się obejrzeć. Polecamy obraz „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reżyserii Włocha, Paolo Genovese. Z kolei faworyzowany „La la land”, ze świetną obsadą aktorską, nie przypadł do gustu jednej z czytelniczek, która widziała go już na srebrnym ekranie. Oczywiście, nie zabrakło słów uznania dla filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a także pouczającego „Kot Bob i Ja”. Jak widać DKK to miejsce dla ludzi, którzy kochają kulturę i są otwarci na rozmowę o wielu jej obliczach.

         Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Mamy miesiąc na przeczytanie książki o niezwykłej kobiecie, artystce o nietuzinkowej osobowości. Mowa o Zofii Stryjeńskiej, bohaterce najnowszej książki Angeliki Kuźniak, pt. „Stryjeńska. Diabli nadali”. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 17:00 w Bibliotece, przy ul. Meissnera 5. Serdecznie zapraszamy do udziału!